Ing. Jitka Volfová

  • ANO 2011
  • Liberecký kraj
  • krajská zastupitelka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.05.2023 11:23:00

Roky posloucháme, jak všude chybí řemeslníci. A teď textilka

Roky posloucháme, jak všude chybí řemeslníci. A teď textilka

Krajští zastupitelé za hnutí ANO nepodpořili návrh Rady Libereckého kraje na sloučení liberecké textilky a střední průmyslové školy, které kraj ze zákona zřizuje.

 Návrh považují za nedomyšlený a unáhlený. Na dnešním jednání rovněž kritizovali komunikaci kraje směrem k vedení textilní průmyslovky, jejím stávajícím i budoucím studentům a jejich rodičům.

„Sloučení považuji za začátek konce střední školy se 170letou tradicí. Vysvětlení tohoto postupu ze strany kraje je nedostatečné a rychlost, se kterou se všechny kroky směřující ke sloučení dějí, vzbuzuje řadu otázek. Textilka se v době, kdy kraj bojuje s nedostatkem míst na středních školách, stala snadným terčem kvůli svému specifickému zaměření. Ale právě to z ní dělá unikát, který bychom měli chránit. Roky posloucháme, jak všude chybí řemeslníci, lidé kreativní a šikovní, jak musíme podporovat technické vzdělávání, a tak Liberecký kraj bez varování nasměruje během pár týdnů k zániku jedinou střední průmyslovou textilní školu v republice?“ zamýšlí se krajská zastupitelka za hnutí ANO a českolipská starostka Jitka Volfová.

Podle krajských zastupitelů za hnutí ANO ještě na podzim nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo v případě textilní školy dojít k nějakým změnám. V rámci podzimních oslav výročí textilky sám hejtman Martin Půta hovořil o tom, že je zájmem kraje zdejší textilní průmyslovku podporovat, stejně jako sklářské školy, protože patří k tradici regionu, kterou je třeba zachovat. Jeho slova podtrhuje projekt krajské Agentury regionálního rozvoje „Textil se vrací na Liberecko“ z roku 2022. Textilní průmysl zaměřený na pokročilé technologie dle jednoho z výstupů projektu zaznamenal v Libereckém kraji v posledních deseti letech růst obratu o 34 %.

„Ukazuje se, že textilní průmysl má v našem kraji nejen Liebiegovu minulost, ale také budoucnost. Roste i počet zájemců o vzdělání v textilních oborech. Proto nerozumím tomu, proč se kraj rozhodl v případě textilní průmyslovky k tak zásadní změně. Za velice nešťastné pak považuji rozhodnutí Rady omezit plánovaný počet tříd prvního ročníku na textilce v následujícím školním roce ze čtyř na tři, když pan hejtman zároveň žádá ředitele ostatních středních škol v kraji o navýšení kapacity tříd u oborů s maturitou. Postrádám v tom logiku a vítám rozhodnutí paní ředitelky Kočí, že se rozhodla jít proti vůli Rady a ponechat třídy čtyři,“ doplňuje krajská zastupitelka a liberecká radní za hnutí ANO Šárka Prachařová.

Od první zmínky o záměru střední školy sloučit podle krajských zastupitelů za hnutí ANO Liberecký kraj selhává v komunikaci se zástupci textilní školy, jejími studenty a uchazeči o studium. „Kraj sice jedním dechem říká, že je jeho cílem textilní obory udržet a co pro to udělá, ale pak začne omezovat nové třídy a počty nově přijatých studentů nebo vypustí slovo textilní z názvu sloučené školy, přestože představitelé vedení kraje jeho včlenění do názvu veřejně používali jako symbolický důkaz, že chtějí textilní vzdělávání v kraji zachovat. Pro veřejnost je takové jednání velice nečitelné, a proto se oprávněně obává, co do budoucna s textilkou a jejími stávajícími budovami a vybavením ve skutečnosti bude. Ani my, opoziční zastupitelé, v tuto chvíli nemáme konkrétní a přesvědčivé informace,“ uzavírá Jitka Volfová.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama