Naším cílem je, aby nastala změna v důchodovém systému. Ten by měl oceňovat i zásluhovost za výchovu dětí, nejenom zásluhovost finanční. Chceme tím apelovat na mezigenerační solidaritu, která byla po generace běžnou součástí rodinného soužití a v posledních dekádách se bohužel vytrácí.
Dlouhodobě také upozorňuji na nižší důchody rodičů (z velké většiny žen), u kterých tato situace často nastala proto, že důchodový systém neumí ocenit dobu, po kterou se věnují výchově dětí a nevydělávají. To jsme jako lidovci částečně napravovali pozměňujícím návrhem, který přiznal 500 korun měsíčně navíc za každé vychované dítě k důchodům pracujících rodičů.
Nejlepším způsobem, jak si zajistit důstojný důchod, je investice do vlastních dětí. Nesmíme ale zapomínat, že každého rodiče dnes stojí výchova 1 dítěte, které dostuduje VŠ, dle propočtů mezi 3-4 miliony Kč. Tato investice je však důležitá nejen pro danou rodinu, ale pro celou společnost, která tím získává další poplatníky a budoucí příjmy do rozpočtu. Z toho důvodu chci, aby se to promítalo i do výpočtu důchodu.
Pokud však někdo z jakýchkoliv důvodů děti mít nemůže, nebo nechce, měl by část peněz uspořit i na svůj důchod – tedy vložit je do 3. pilíře. Stát ale musí toto spoření podpořit. Není to tak žádná diskriminace těch, kteří děti z různých důvodů nemají. Naopak nastavením dobrého systému motivací získají i tito lidé, když část peněz ušetří.