V průběhu několika let se díky technologickému vývoji promění až polovina pracovních pozic na českém pracovním trhu. Studie Aspen Institutu říká, že do roku 2030 bude přes 90 % pozic vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti. Navíc Česká republika se řadí mezi země s nejnižším procentem dospělé populace, která se průběžně vzdělává.
„Potřebujeme v oblasti dalšího vzdělávání udělat zásadní změnu. Proto jsme spustili e-shop rekvalifikací a vzdělávacích kurzů. Do roku 2025 plánujeme vyčerpat v rámci Národního plánu obnovy až 6,5 miliardy korun na další vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí a kompetencí v Průmyslu 4.0. Chceme oslovit co nejvíce zájemců o vzdělávání i pomocí marketingové kampaně,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
E-shop s nabídkou všech kurzů je dostupný komukoliv, kdo má zájem se vzdělávat. Ať už jde o zaměstnance, podnikatele, maminky či tatínky na rodičovské dovolené, pracující seniory, studenty nebo někoho, kdo svou novou práci právě hledá. Podmínkou úhrady kurzu je zapsání do evidence zájemců o zaměstnání. Kampaň, která pomůže s oslovením veřejnosti, právě startuje.
Veškeré informace jsou k dispozici na webu Jsem v kurzu.
„Cílem našeho e-shopu bylo vytvořit platformu, kde spolu mohou komunikovat vzdělavatelé, Úřad práce a klienti. Ti si mohou vyřídit vše potřebné on-line. Zásadně se rozšířilo portfolio vzdělavatelů a tím i nabízených kurzů pro veřejnost. Doposud Úřad práce mohl proplácet pouze akreditované kurzy, těch je ale v oblasti digitálních kompetencí velmi málo, proto poprvé umožňujeme zapojit se i vzdělavatelům, kteří své kurzy akreditované nemají,“ shrnul ministr Jurečka.
„Úřad práce může hradit zájemci o kurzy či rekvalifikaci náklady do souhrnné výše až 50 tisíc korun během tří let. Může tedy absolvovat několik kurzů, dokud částku nevyčerpá. V případě vzdělávacích kurzů hrazených z Národního plánu obnovy uhradí Úřad práce 82 % z celkové ceny, opět maximálně do částky 50 tisíc korun,“ dodala ředitelka Sekce zaměstnanosti MPSV Kateřina Štěpánková.
U neakreditovaných kurzů musí vzdělavatelé splnit sadu podmínek a plnit minimální standardy vzdělávání, jako například mít vhodné prostory, musí disponovat vhodným technickým zázemím, stejně tak jsou standardy stanoveny i pro lektory. Aktuálně je možné takto nabízet právě vzdělávací kurzy spadající do kategorie digitálních dovedností. Veškeré informace najdou vzdělavatelé v Databázi rekvalifikací.