Pro mého přítele Viktora Orbána jsem si přichystal malý dárek, fotografii z našeho prvního setkání, které proběhlo před pouhými 21 lety. Tehdy jsme byli oba mladí a krásní. Dnes jsme jen krásní.
Ale vraťme se k ekonomické spolupráci. S Maďarskem má Česká republika pozitivní obchodní bilanci, která má dlouhodobě rostoucí tendenci. Loni jsme zaznamenali rekordně nejvyšší obchodní obrat. Existují samozřejmě také drobné, ale opravdu drobné problémy, jako je například případ firmy Alukov. Ta bohužel zatím nedosáhla na maďarské investiční pobídky, na rozdíl od maďarských firem, které v Česku pobídky dosti často dostávají. Myslím, že české společnosti by měly mít v Maďarsku stejné zacházení.
Výborná je maďarská spolupráce s českými výrobci a dodavateli zbraní a vojenského materiálu. Jak jsem byl informován, kontrakt na dodávku zbraní už byl podepsán, takže toto je zrovna oblast, kde nemusím hrát roli lobbisty za české firmy.
České firmy mají dále zájem o dodávky trolejbusů, autobusů a tramvají, což jsou také tradiční české výrobky.
Kromě toho se však chystám navštívit jadernou elektrárnu Paks. Ta má podobný osud jako každá rozestavěná jaderná elektrárna, ať je to ve Finsku nebo jinde na světě. Potýká se s problémy jako zpoždění v realizaci, navyšování nákladů a podobně. A to nemluvím o zelených aktivistech. Jak víte, první dva bloky JE Paks postavila Škoda JS. Doufám, že tato spolupráce bude pokračovat. České firmy samozřejmě nemohou postavit dva nové bloky samy, Rosatom je silným soupeřem. Přivítali bychom však možnost podílet se na subdodávkách.
Rád bych ještě řekl následující, před měsícem jsem byl v Číně. Tam jsme mimo jiné mluvili o letadlech L-410 vyráběných firmou Aero Vodochody, jejíž představitelé jsou tu dnes také. Ti v Maďarsku potřebují reference, které s potěšením poskytuji. Jsem totiž lobbista pro jakoukoli českou firmu. Věřím tedy, že maďarská armáda přijme nabídku Aera Vodochody na její nové L-39NG.
Protože Česko i Maďarsko jsou středoevropské státy, které jsou si blízké, doufám, že má návštěva bude úspěšná a napomůže k uzavření realistických kontraktů, které budou výhodné pro obě strany. Mám totiž v oblibě tzv. win-win strategie. Nesmíme ale zapomenout, že jsou i strategie lose-lose. Jejich příkladem je třeba brexit nebo celní války a protekcionismus, který je v každých ekonomických skriptech pro první ročník definován jako neefektivní ekonomická politika. Obávám se však, že někteří politici ekonomická skripta nečtou.
To se však netýká česko-maďarských obchodních vztahů, které, jak doufám, budou win-win. Úspěch pak budou sklízet politici i podnikatelé.
Oběma stranám tedy přeji úspěch.
Miloš Zeman
prezident republiky
Budapešť, 14. května 2019