Oproti hodnocení za vlád sociální demokracie se transparentnost našich veřejných financí zvýšila asi o čtvrtinu. Zároveň Česká republika postoupila o šest příček.
To by se mohlo zdát málo, nicméně hodnocení v roce 2012 se týkalo sto
zemí světa, zatímco v roce 2006 jen asi padesátky. Při stejném počtu
bodů jako v roce 2006, kdy se hodnotil rok 2005, bychom se nyní umístili
až 23. za Ruskem a Ugandou.
Investoři nám věří
Transparentnost je nesmírně důležitá pro zahraniční investory -pokud někomu půjčujete peníze, potřebujete znát pravdivé informace o jeho hospodaření.
Vysoká míra transparentnosti se pak odráží na nízkých nákladech na obsluhu státního dluhu a Česká republika má nyní skutečně rekordně nízké úrokové sazby. Investoři ji totiž považují za důvěryhodnou a transparentní zemi.
Kritikům připomeňme, že současná vláda přijala řadu opatření, která přispívají k větší transparentnosti veřejných rozpočtů, i když se v metodice Open Budget nemusí přímo projevit. Kromě zveřejňování veškeré dokumentace k veřejným zakázkám mohu ve svém resortu zmínit například zveřejňování monitoringu hospodaření obcí či první „rozklikávací rozpočet“ centrálního úřadu státní správy.
Pokrokem bude i publikace dat ze Státní pokladny v průběhu letošního roku. Zde bude mít veřejnost k dispozici velmi podrobný pohled do útrob veřejných rozpočtů a současně nástroje k analýze těchto dat. Těsně před spuštěním je Registr smluv, který umožní nahlédnout nejen do dokumentace k „malým“ veřejným zakázkám, ale i ke smlouvám jiného charakteru, například pronájmu.
V českém mediálním prostoru může docházet k různým zkreslením a kritika ze strany opozice nemusí být vždy korektní. Vytváří se tak nepravdivý obraz o tom, jak je u nás všechno špatné. Abychom nepropadali hysterii, doporučuji se někdy podívat na analýzy nezávislých mezinárodních institucí typu Open Budget Survey.
Miroslav Kalousek
ministr financí