„Kůrovcová situace v našich lesích je příležitostí, jak změnit jejich podobu, aby v budoucnu byly odolnější vůči klimatické změně. Naše ministerstvo zmírnění dopadů kůrovcové kalamity a obnovu lesů finančně podporuje, i díky tomu jsou osazované plochy rekordní. Dochází k výrazné obměně skladby stromů ve prospěch listnáčů, takže naše lesy budou druhově pestřejší a odolnější,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Negativní působení hmyzích škůdců generovalo výrazně vyšší objemy nahodilých těžeb, než tomu bylo v případě dalších činitelů, např. větru, námrazy nebo sucha. Dosáhly rekordní hodnoty 33,91 mil. m3, což představovala 95 % celkové těžby dřeva, která činila 35,75 mil. m3. Rekordní byla i plocha obnovených lesních porostů 40 286 ha, která oproti předchozímu roku vzrostla o 6 392 ha. Pozitivně lze hodnotit nárůst plochy přirozené obnovy o 1 391 ha, a to i přes to, že podmínky pro přirozenou obnovu jsou na kalamitních plochách značně zhoršené. Podíl listnatých dřevin na celkové umělé obnově dosáhl stejných relativních hodnot 51,3 % jako v minulém roce. Celkově bylo listnatými dřevinami osázeno 17 264 ha, což je o 2 548 ha více než v roce 2019.
Situace ve stavu lesa ovlivnila rovněž ekonomickou situaci vlastníků lesů. Průměrný hospodářský výsledek ve sledovaném období činil pouhých 1 291 Kč na jeden hektar lesa. Meziročně se sice zvýšil o 640 Kč/ha, k tomu však došlo především v důsledku vyplacených dotací ze státního rozpočtu. Bez celkové dotační podpory by se hospodářský výsledek u všech kategorií vlastníků lesů propadl do průměrné ztráty -2 407 Kč/ha lesa.
Ministerstvo zemědělství poskytuje ze svého rozpočtu v souladu s nařízením vlády finanční příspěvky na hospodaření v lesích. V roce 2020 šlo o rekordní výši téměř 1,2 mld. Kč, oproti předcházejícímu roku je to více o 341 mil. Kč. Kromě toho bylo do konce roku 2020 vyplaceno zhruba 7 mld. Kč na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích.