„Shodujeme se také na nutnosti zjednodušení budoucí SZP, která nesmí zatěžovat zemědělce zbytečnou byrokracií a také jsme se shodli na dobrovolnosti zastropování přímých plateb a definici skutečného zemědělce. Oba tyto nástroje by neměly být povinné,“ řekl ministr Toman.
Vzhledem k tomu, že reforma SZP stále nebyla dokončena, je důležité připravit přechodné období. ČR stejně jako Německo považuje za nezbytné dvouleté přechodné období, aby se nová pravidla stihla zavést do praxe a nevzniklo riziko, že zemědělci zůstanou bez podpor.
Společný postoj má ČR a Německo také k zavedení tzv. redistributivní platby. „Jde o platbu na první hektary, která efektivně a jednoduše podpoří nejmenší farmáře. V zavedení tohoto nástroje jsme se s německou ministryní jednoznačně shodli,“ řekl ministr Toman.
Tématem jednání byl také africký mor prasat. Nákaza AMP je v Polsku jen 65 kilometrů od českých hranic a od německé hranice je tato vzdálenost dokonce jen 14 kilometrů. Německo proto např. na části hranice s Polskem postavilo oplocení a dělá i další opatření. „I v České republice jsme zavedli řadu opatření, která minimalizují rozšíření afrického moru prasat na našem území. Jako příklad mohu uvést celoroční intenzivní lov prasat divokých, zákaz jejich přikrmování, zákaz dovozu „trofejí“ z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP nebo zákaz používat v chovech prasat seno a slámu ze zemí s výskytem AMP,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Spolupráce v oblasti prevence šíření chorob mezi ČR a Německem bude dle dnešní dohody pokračovat. Zástupci české Státní veterinární správy jsou také právě dnes na pracovní návštěvě u německých kolegů, kde řeší podrobnosti kolem opatření k zabránění šíření AMP.