Přípravu návrhu rozpočtu města na rok 2021 významně ovlivní současná ekonomická situace, která se potýká s důsledky protipandemických opatření. Včera městští radní schválili základní rámec rozpočtu na příští rok. Ten počítá se záporným saldem 168 milionů korun, které bude hrazeno z uspořených prostředků v minulých letech. Harmonogram přípravy rozpočtu města na příští rok nyní počítá s projednáním finálního návrhu v jednotlivých politických klubech zastupitelstva, ve finančním výboru a znovu v radě města. Zastupitelé jej budou schvalovat v prosinci.
V souvislosti s nejistotami a proměnami makroekonomických predikcí byla tvorba státního rozpočtu posunuta o měsíc, což ovlivňuje i harmonogram příprav rozpočtu města. „Plné dopady pandemie koronaviru do rozpočtu nebyly prozatím definitivně vyčísleny a je poměrně pravděpodobné, že ovlivněny budou i rozpočty několika dalších let, jen v optimistické variantě počítáme s ovlivněním příjmů pouze v příštím roce. Stále se seznamujeme s novými upravenými predikcemi vývoje ekonomiky a zaznamenáváme první prohlášení vlády o návrhu státního rozpočtu, který považujeme do jisté míry za návod, jak můžeme nastavit částky v příjmové i výdajové oblasti,“ vysvětluje ekonomická náměstkyně primátora Hradce Králové Monika Štayrová.
Vzhledem ke specifičnosti tvorby letošního rozpočtu a pro zjednodušení přípravy základního rámce rozpočtu na rok 2021 se v oblasti příjmů vycházelo z upravených odhadů roku 2020, v oblasti běžných výdajů se striktně vycházelo ze schváleného rozpočtu na rok 2020 a k navýšení došlo pouze na základě přijatých usnesení orgánů města. Investice v podobě kapitálových výdajů byly přeneseny z loni schváleného střednědobého výhledu na roky 2020-2023 a výdajová rezerva byla stanovena tak, aby odpovídala možnostem financování bez přijetí nového úvěru v roce 2021. „Z této rezervy budou nad uvedený rámec do samotného návrhu rozpočtu uplatňovány nároky pouze na základě shody příslušných náměstků a vedoucích úseků. Nově zařazované výdaje či navýšení současných výdajových limitů by měly být odůvodněné jak objemově, tak i termínové. Samozřejmě při zachování principu efektivnosti, hospodárnosti, účelovosti,“ dodává náměstkyně primátora.
K financování rozpočtu 2021 chtějí městští ekonomové využít také padesátimilionový příspěvek státu kompenzujícího propad daňových příjmů, který je nyní zařazen do rezervy v aktuálním rozpočtu na letošní rok. Navržený základní rámec rozpočtu na rok 2021 počítá s celkovými příjmy v hodnotě
2,13 miliardy korun, výdaji v hodnotě 2,3 miliardy korun a záporným saldem ve výši 168 milionů korun, které bude kryté volnými prostředky uspořenými v minulých letech. „Základní rámec je zpracován formou rozšířené bilance, včetně souhrnných výdajových limitů pro běžné výdaje jednotlivých rozpočtových kapitol a rozpisem jmenovitých výdajů pro kapitálové výdaje. Výše základního rámce kapitálových výdajů rozpočtu na rok 2021 je nastavena na úrovni 208 milionů korun, což je součet předpokládaných fakturací u jednotlivých investičních akcí. Některé akce, které jsou již v realizaci, jsou plně kryté v aktuálním rozpočtu a nevyčerpaná částka se převede v rámci vypořádání výsledku hospodaření z roku 2020,“ vysvětluje náměstkyně Monika Štayrová. Mezi největší investice města Hradce Králové v roce 2021 by měly patřit pokračování prací na inteligentním dopravním systému, odlehčovací službě v Honkově ulici, stavbě sportovní haly na Pouchově, MŠ Sluníčko či zahájení stavby nového multifunkčního stadionu nebo lávky přes Labe u Aldisu.