Ing. Oldřich Vlasák

Zemřel 12.10.2024
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,79. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.07.2010 16:56:00

Evropská komise má nebezpečné regulační choutky

Evropská komise má nebezpečné regulační choutky

Evropská ekonomika a belgické předsednictví - dvě krize v jednom.

Evropským parlamentem v poslední době hýbe zejména téma hospodářská krize a s ní spojené problémy. Mnoho poslanců věří, že státní zásahy mohou ekonomice v krizi pomoct. Po červencové schůzi Evropského parlamentu se navíc bohužel zdá, že většina v tomto shromáždění, složená z evropské levice a lidovců, uvěřila, že krizi může řešit i regulace na evropské úrovni. Většina v parlamentu chce ekonomiku na evropské úrovni svázat regulací, která prý zařídí, že už se ekonomická krize nevrátí. V tomto duchu proto prohlasovala desítku nových unijních "zákonů" a usnesení, která mají vytvořit několik nových evropských orgánů, které budou ekonomiku kontrolovat a regulovat.

Regulace ekonomiky má být i tématem dalšího předsednictví Unie, které začalo prvním červencovým dnem. Tentokrát je na řadě Belgie. Země, která se sama ocitá na pokraji rozpadu, bude po šest měsíců řídit Evropu. Bohužel i belgická vláda v demisi, která dosluhuje, než nastoupí po předčasných volbách nový kabinet, si představuje, že unijní orgány mohou spasit evropskou ekonomiku.

Belgické předsednictví ale z popsaných důvodů asi nebude příliš efektivní. Možná, že vláda v demisi bude řídit Unii celé pololetí. Připomeňme si totiž, že minule se vláda v této zemi sestavovala celých osm měsíců. Belgičané v čele evropské sedmadvacítky také vyvolávají vzpomínky na české předsednictví. Tehdy levice nezodpovědně sestřelila vládu, úspěšně řídící Evropskou radu, uprostřed předsednictví. Belgičtí politici dokázali naše socialisty a komunisty ještě trumfnout, když vládu sestřelili nikoli uprostřed předsednictví, ale dokonce několik týdnů před jeho začátkem. My jsme řídili Evropu, ale aspoň část předsednictví, Belgičané si budou muset vystačit s provizorní vládou možná po celé předsednické období.

Unie vůbec nemá na předsednické vlády v poslední době štěstí. Po sestřeleném českém předsednictví přišlo sice stabilní vedení švédské, ale následované Španělskem, jehož vláda musela hasit domácí ekonomický kolaps a Unii ji nezbylo mnoho času. A teď nám "vládnou" téměř rozpadající se Belgičané…

Když ale zohledníme současnou regulační mánii, která obchází unijními institucemi, nejsou slabá předsednictví možná úplně nejhorší věcí, která může občany evropských států během ekonomické krize potkat. Na druhou stranu ale slabšími předsednictvími dostává více prostoru pro své regulační choutky Evropská komise…

Ing. Oldřich Vlasák, poslanec EP

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama