"Kdybych to měl ukázat na příkladu Hradce Králové: chci, aby to po roce 2013 nebylo ministerstvo nebo kraj, kdo bude rozhodovat o tom, kam, jak a kdy se mají v našem městě investovat evropské peníze. Města sama mají u nás i jinde v Evropě staletou tradici a sama nejlépe znají své potřeby," říká europoslanec.
"Řada měst v Evropské unii už se o evropské prostředky začala úspěšně hlásit. Některá si přímý přístup doslova vyvzdorovala na centrálních orgánech. Známe dobré příklady, jako třeba v Nizozemí, kde Rotterdam, Utrecht a další města samy spravují evropské peníze. Máme proto odkud čerpat zkušenosti - a dobře víme, že čím příměji peníze putují na místo určení, tím efektivněji se investují," dodává Oldřich Vlasák.
Jeden z úspěšných rozvojových projektů a příkladů dobré praxe představuje i severoirský Belfast. Město bylo ve druhé polovině poznamenáno úpadkem těžkého průmyslu a strojírenství. Obyvatelé odcházeli a městu zůstávaly chátrající průmyslové areály a znečištěné prostředí. Nová koncepce rozvoje města vznikla na konci 80. let a od té doby se Belfast stal opět prostorem, který přitahuje investice a kde se dobře žije.