13.01.2011 16:39:32
Ohlédnutí za rozpočtem na letošní rok
Začal nový rok a poslanci Evropského parlamentu se již připravují na své první plenární zasedání, které začíná v pondělí 17. ledna 2011.
Dovolte mi v tomto směru malou rekapitulaci či jakési ohlédnutí: Parlament nemohl najít společnou řeč s ostatními institucemi hned v několika tématech. Tím nejzásadnějším bylo, o kolik procent se navýší výdaje oproti roku 2010. Nakonec zvítězila varianta, kterou prosazovalo dvanáct zemí v čele s Velkou Británií, tedy navýšení výdajů pouze o 2,9 %. V roce 2011 bude tedy Evropská unie hospodařit s rozpočtem v celkové hodnotě 126,5 miliard eur.
Evropská politika byla v uplynulém roce silně poznamenána hospodářskou krizí a následně řešením problémů v Irsku, Portugalsku, Španělsku, Itálii či v Maďarsku. To vše samozřejmě ovlivnilo i Evropskou unii, která první rok pracovala podle nově schválené Lisabonské smlouvy. Ta umožnila Evropskému parlamentu daleko více vstupovat do těchto záležitostí, což se nakonec projevilo i v závěru roku, kdy jsme schvalovali rozpočet EU. Došlo k diametrálnímu rozdílu v pokračování současné hospodářské politiky a k nastavení určitých garancí budoucího vývoje. Na straně jedné Evropský parlament tuto cestu viděl v posílení rozpočtu EU, na druhé straně Evropská rada, která je zastoupena jednotlivými státy, si uvědomila, že je nutné daleko více šetřit, a nechtěla zdaleka tolik posílit evropský rozpočet. Po několikaměsíčním vyjednávání se nakonec podařilo přemluvit většinu poslanců, aby ubrali ze svých ambiciózních cílů a navýšení evropského rozpočtu na rok 2011 se pohybuje pouze o zhruba o 2,9 procent. Není to tedy zdaleka těch původně navrhovaných šest procent.
V Evropském parlamentu se nám také podařilo domluvit na novém nástroji, který umožní nejen daleko více kontrolovat evropské finance, ale také může napomoci státům, které se dostanou do hospodářských problémů. Za přispění jednotlivých zemí budou založeny nové fondy, které těmto státům umožní půjčky. Jedná se o velice složitý mechanismus a náročná jednání, neboť žádný stát nechce vynakládat své prostředky, kterých má málo. I z tohoto evropského pohledu jsem velice rád, že došlo k určité shodě. Z jednání vyplynula jasná představa všech představitelů Unie, že Evropa musí zůstat spojená a společně musí reagovat na celosvětové problémy. V rámci určité tolerance a soudržnosti bychom si navzájem měli pomáhat.
A co vzkázat euroskeptikům? Je jasné, že s myšlenkami profederalistů nesouhlasí všichni lidé včetně mnoha europoslanců, spousta z nich má odlišné názory. I naše politická frakce v EP ECR vidí budoucnost Evropy v užší spolupráci mezi jednotlivými státy než ve federálním uspořádání. Právě v Evropském parlamentu dochází ke střetu těchto názorů, což je pro demokracii zásadní věc, bez které bychom se neposunuli kupředu. Nejde to sice tak rychle, jak bychom si představovali, ovšem alespoň se nezapomene na důležité detaily. Diskutujeme třeba o rozpočtové kázni, nebo o tom, jak by se jednotlivé státy měly v této souvislosti chovat. Není možné půjčovat státu, který není schopen provádět sociální reformy a nedokáže udržet svůj rozpočet na uzdě. Vývoj v rámci Společenství jde sice pomalu kupředu, ale důležité je to, že se Evropa nějakým způsobem stabilizuje a že nové země, které se připravují na vstup, budou mít jasně dané podmínky, které musí splnit.
Ing. Oldřich Vlasák, člen VR a poslanec EP
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout