Česká republika má možnost získat dodatečných 237 milionů eur na operace spolufinancované Strukturálními fondy a Fondem soudržnosti v letech 2011 až 2013. Tyto prostředky, které představují částečnou kompenzaci za nepřesný odhad růstu HDP v ČR, ze kterého vycházela Evropská komise v roce 2005, jsou ideální příležitostí pro posílení rozvojových aktivit a projektů měst.
Nicméně někteří starostové vkládají do evropských peněz až příliš velká očekávání. Peníze z Bruselu nevyřeší všechny problémy, musíme se spoléhat i na naše české zdroje. Velkou roli v čerpání evropských peněz hraje pochopitelně rychlost jejich získávání. Podle zkušeností představitelů měst a obcí s fondy je pro ně administrativa příliš složitá, pravidla pro předkládání žádostí o dotace jsou nesrozumitelná, nejasná a nejednoznačná, existují velké problémy s výběrovými řízeními. Český systém, tvořený 26 operačními programy, je nejenom pro města, ale i pro podnikatele a neziskové organizace mimořádně administrativně složitý a zatěžující. Získávání evropských fondů je náročné, o evropské peníze je třeba nejprve požádat, avšak zájemci je dostanou zpětně až po realizaci projektů a jejich důkladném auditu a certifikaci, což většinou trvá několik měsíců, někdy i let. Je proto potřeba hledat konkrétní cesty, jak celý systém zásadně zjednodušit.
Jednou z evropských priorit se stává podpora rozvoje měst. Města a regiony jsou klíčem k obnově světové ekonomiky, neboť mají velkých potenciál. Mohou dosáhnout významných úspor energie inovacemi ve veřejném osvětlení, zateplováním budov, čistší veřejnou dopravou. U nás doma nicméně často hovoříme o principech, prioritách a cílech a zapomínáme na skutečné problémy, které musí primátoři a starostové řešit, což je případ již zmíněné složité administrativy při získávání evropských peněz.
Tuto skutečnost dokreslují i čísla z ministerstva pro místní rozvoj k 3. červnu letošního roku: alokace pro období 2007 - 2013 je pro Českou republiku 790 miliard Kč, přičemž předložených projektů bylo za 875 miliard, schválených projektů bylo za 349 miliard, příjemcům bylo proplaceno 132 miliard a vyčerpáno 34 miliard korun.
Zaměřme se konkrétně na jihozápad Čech, kde se konalo červnové setkání starostů. Přestože v současnosti představuje politika soudržnosti pro ČR velice štědrý zdroj finančních prostředků z fondů EU (k dispozici je 26,69 miliard eur), čerpání evropských fondů v tomto regionu nicméně zaostává. Zatímco počátkem dubna byly na jihovýchodě Čech vybrány a schváleny projekty již ve výši 58 % celkově dostupných zdrojů pro období 2007 - 2013, na jihozápadě to bylo jen necelých 38 %. Realizátorům projektů včetně obcí bylo navíc proplaceno pouze 13,4 % z celkového objemu finančních prostředků.
Velkou neznámou je, jak budou možnosti čerpání evropských fondů vypadat, až současné programové období v roce 2013 skončí. Jisté je, že kohezní politika EU už nebude taková, jak ji známe dnes. Ta současná totiž nevyhovuje rozpočtovým možnostem a aktuálním výzvám a potřebám. Je tedy nutné provést reformy a právě teď je nejvyšší čas začít diskutovat o tom, jak by měly reformy vůbec vypadat.