Jiná otázka je, jak se dále s OKD nakládalo a proč byl OKD v podstatě vytunelován. Noví majitelé a především p. Bakala se k firmě chovali ne jako dobří hospodáři, ale jako k firmě, kterou koupili a za každou cenu z ní potřebovali získat co největší zisk v co nejkratší době, bez ohledu na to, jestli bude OKD moci působit na trhu i za 10, či 20 let. Prostě se noví vlastníci chovali jako podnikatelé, kteří skupují firmy proto, aby je co nejvíce zpeněžili a v podstatě po zpeněžení zlikvidovali.
To je bohužel krutá podstata kapitalistických žraloků, kteří upřednostňují zisk před ekonomickým a sociálním rozvojem firmy a celého regionu. Na tomto příkladu je jednoznačně doloženo, že rozhodující odvětví nemůže stát privatizovat, aniž by nepočítal s dopady na celou společnost.
Pravda je taková, že pokud by se noví majitelé chovali jako řádní hospodáři, OKD by nadále byla funkční, i když by v určité době musela překonat výkyvy trhu cen s černým uhlím. Cena do 10 mld. Kč za privatizaci menšinového podílu by byla odpovídající. V každém případě by se musely dodržet podmínky stanovené při privatizaci menšinového podílu - tj. pokud by se prodávaly byty OKD, tak pouze nájemníkům za ceny, které byly stanovené při privatizaci, ne tedy dalšímu majiteli, který dále na bytovém fondu vydělával a nabízel možný odprodej za ceny nesrovnatelně vyšší.
Pavel Hojda
kandidát KSČM pro volby do PS PČR v Karlovarském kraji