Slovo terorismus jsme prakticky rok neslyšeli a do veřejného prostoru ho přinesla až kauza Vrbětice, kde jsme byli svědkem násilného útoku. Neměli bychom ale usnout na vavřínech a připravovat se na možné budoucí hrozby.
Typickým příkladem jsou tzv. hybridní války. Teroristické útoky v oblasti propagandy ve smyslu zkreslování informací a šíření falešných zpráv budou narůstat. Demokratické systémy, které v Evropě máme, vyloženě nahrávají tomu, aby byl různými fake news zaplaven prostor. Netýká se to ale jen terorismu a různých nepřátelských skupin, vidíme také, že ani mnozí politici se nebojí lhát.
V každém případě je nutné se připravovat na budoucí války a hrozby ve virtuálním prostoru. To, že momentálně žádné hrozby příliš necítíme, neznamená, že tu nejsou nebo, že v budoucnu nepřijdou. Zásadní je prevence, což se týká všech oblastí.
Internetový prostor je nové bojiště. Podobně jako se významná část politických kampaní přesunula na internet, tak i války se začínají vést v tomto prostoru. Nelze čekat, že to do budoucna bude jinak. Právě naopak. Armáda kybernetické hrozby řeší a má k tomu už i speciální složky. Adekvátní prostor by tomu měly věnovat i ostatní bezpečnostní složky a silová ministerstva, aby to v případě budoucí krize opět nedopadlo tak, že celé zemi bude trn z paty tahat jen armáda. Viděli jsme to na covidu. Zatímco v některých částech světa už byla epidemie rozjetá, tady nás zodpovědní politici ubezpečovali, že my jsme v bezpečí, nic nám nehrozí a pár týdnů na to byla nákaza tady a stát neměl téměř ani roušku ani dezinfekci. Znovu tedy zdůrazňuji nutnost prevence státních plánů a strategií pro hrozby veškerého typu.