Místa vytipovali městští strážníci, kteří se denně potýkají s potížisty, kteří s „krabičákem“ polehávají na lavičkách u Bečvy nebo postávají s „lahváčem“ v Pasáži.
Bezalkoholové zóny má Přerov už od konce roku 2011, kdy vešla v platnost vyhláška zakazující pití v osmadvaceti lokalitách, k nimž patřila zejména prostranství u marketů, kostelů, hřišť – ale i konkrétní ulice a místa, která se stávala oblíbenou oblastí pijanů. Pokud záměr podpoří v prosinci i zastupitelé, přibude od nového roku do této vyhlášky například celé nábřeží Protifašistických bojovníků, nábřeží Edvarda Beneše, okolí městského rybníku, dvorní trakt v Kozlovské ulici – kde se nachází Rákosníčkovo hřiště – nebo okolí hotelu Strojař, jež se stalo novým oblíbeným místem přerovských bezdomovců. Alkohol má být zapovězen i v okolí parku s majákem či nedalekého ústí mlýnského náhonu Strhanec, které je rovněž místem, kde po návštěvnících často zůstávají vyprázdněné lahve. „Do lokalit jsme zařadili i Pasáž mezi ulicemi Kratochvílova a Palackého a parčík před Přerovankou v Kainarově ulici, protože i toto jsou oblíbená místa lidí, kteří holdují popíjení venku,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský.
Strážníci se při svých pochůzkách setkávají s lidmi závislými na alkoholu, kteří žijí na ulici a pod vlivem narušují veřejný pořádek či občanské soužití. „Chovají se často nepřístojně. Dopouštějí se verbálního i fyzického napadání a obtěžují ostatní občany. To je také jeden z důvodů, proč je třeba rozšířit zákaz i na další místa,“ konstatoval šéf strážníků Omar Teriaki. Podotkl, že nelze předpokládat, že by strážníci vypisovali bezdomovcům pokuty – jelikož by se to míjelo účinkem. Nicméně odebrání alkoholu je pro ně citelnou a vymahatelnou hrozbou.