V Bohumíně opět rozšířili kamerový systém. V ulicích přibyly další tři policejní digitální oči. Dvě v centru a jedna ve Skřečoni na ulici 1. máje, která patří mezi nejrušnější v celém Bohumíně. V hledáčku budou mít nejen dopravu, ale i bezpečnost na problémových místech. Jejich pořízení přišlo na 160 tisíc korun. Dvě třetiny nákladů městu uhradí evropská dotace.
„Aktuálně sledujeme dění v celém Bohumíně pomocí třiceti kamer. Poslední tři jsme nainstalovali v minulých dnech. Jedna přibyla přímo v centru uprostřed kruhového objezdu pod železárenským mostem na frekventované Štefánikově ulici. Má možnost otáčet se o 360 stupňů do všech stran, takže díky ní uvidíme na všechny výpadovky z rondlu,“ sdělil šéf městských strážníků Roman Honysz s tím, že zdejší hustý provoz byl hlavním důvodem pro její instalaci v těchto místech.
Kamera bude monitorovat jak místní železárenský most a Štefánikovu ulici, tak ulici 9. května ve směru k vlakovému nádraží a v tom opačném ke zdejším supermarketům. Její sourozenec přibyl nedaleko ní, a to ve vnitrobloku mezi ulicemi Nádražní a Štefánikova, kde už jedna kamera funguje. „Jedná se o problémový vnitroblok se soukromými domy, které slouží jako ubytovny a obývají je většinou problémoví, sociálně slabší nájemníci. Dosavadní kamera nepokryje dění v celé lokalitě. Proto jsme se domluvili se zdejšími družstevníky, od kterých máme podněty na častější kontroly, že na jejich domě umístíme další kameru, protože soužití s problémovými nájemníky pro ně není vůbec jednoduché,“ upřesnil starosta Bohumína Petr Vícha.
Třetí prodloužené policejní oko se objevilo v městské části Skřečoň, a to na křižovatce ulic 1. máje a Mládežnické. To posílí stávající dvě kamery u zdejších kruhových objezdů. Nováček bude rovněž monitorovat dopravní situaci, ale podobně jako ve vnitrobloku Nádražní ulice se zaměří na problémové nájemníky některých soukromých domů v Mládežnické ulici. „Díky kameře budeme moci lokalitu lépe monitorovat a budeme mít větší přehled o tom, co se v ní právě děje,“ doplnil Honysz.
První policejní kamery pořídili v Bohumíně v roce 1997, šlo o tři kusy. Za více než dvacet let stoupl jejich počet na současných třicet. Původní analogové černobílé přístroje nahradily díky digitalizaci pohyblivé a barevné kamery, které se umí otočit o 360 stupňů, a jejichž kabely nevisí na sloupech, ale vedou díky optické síti v zemi.
Příští rok na jaře by se měl jejich počet rozrůst o další tři. Město chce na jejich zafinancování opět použít dotaci z EU. Pod dohledem by díky nim měl být areál workoutového hřiště v areálu Faja, Mauglího ranč se zvířaty v parku Petra Bezruče a také zdejší dopravní hřiště, dětské atrakce i Mauglího stezka.
Díky kamerám odhalí strážníci ročně desítky deliktů. Pomáhají jim při zjišťování přestupků, jako jsou krádeže a dopravní nehody, nebo pro přivolání první pomoci u zdravotních problémů. Dopadají s jejich pomocí pachatele přepadení, zloděje, výtržníky i hledané osoby a a zachraňují i lidské životy. Záznam z nich k dispozici ve vysokém rozlišení až 30 dní zpětně. Zároveň je propojen s monitorovacím zařízením bohumínské státní policie.