Dva až tři městské byty chce Praha přidělit každé z nemocnic, které pro město smluvně zajištují lékařskou pohotovostní službu (LPS). Jde o Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze, Nemocnici Na Bulovce a Ústřední vojenskou nemocnici – Vojenskou fakultní nemocnici Praha. Všechna tato zdravotnická zařízení provozují LPS na základě smluvního vztahu uzavřeného s hl. m. Prahou na dobu určitou s účinností vždy od 1. 1. do 31. 12. daného roku. Hlavní město podporuje tuto službu každoroční dotací v celkové částce 22,5 mil. Kč a letos dá 2,2 mil. Kč i na modernizaci a zefektivnění této služby
Byty získá i personál Nemocnice Na Františku, která je příspěvkovou organizací zřizovanou městskou částí Praha 1. Snahou je podpořit zajištěním adekvátního bydlení stabilizaci lékařů a zdravotního personálu.
Zdravotnické záchranné službě hl. m. Prahy město poskytuje aktuálně 24 bytů s nájemní dobou na dobu určitou a nyní dojde k navýšení uvedené kvóty o dalších 5 bytů.
Praha se bude snažit zajistit také bydlení zaměstnanců příspěvkových organizací města, například Městské polikliniky Praha. I v tomto případě je cílem stabilizace zaměstnanců polikliniky a zaměstnanců protialkoholní záchytné stanice.
Na Prahu se obrátilo s žádostí o pomoc při zajištění dostatečného počtu ubytovacích kapacit také Ministerstvo vnitra ČR. V souvislosti se zvýšenými bezpečnostními riziky vláda ČR odsouhlasila navýšení počtu policistů (akce „4 000 plus“), z nichž většina má být služebně zařazena právě v Praze. Nyní probíhá nábor nových policistů, ale i dalších odborníků. Jde převážně o mimopražské lidi, kteří mají po nástupu do zaměstnání omezené finanční možnosti zajistit si kvalitní bydlení vlastními silami.
O deset bytů bude navýšena i kvóta pro městskou policii a město navýší i bytovou kvótu pro zaměstnance magistrátu. V tomto případě jde o snahu získat mladé a perspektivní zaměstnance. Nájemní smlouvy bude vždy schvalovat městská rada, a to zásadně na dvouletou dobu určitou s možností prolongace. Platí zde i další omezující podmínky.
„Pronájem bytů hl. m. Prahy v tomto případě významnou měrou přispěje k stabilizaci pracovních míst, ke zlepšení rodinného a sociálního zázemí zaměstnanců, případně vyřeší otázku jejich obtížného dojíždění do zaměstnání ze vzdálenějších lokalit. Zdůraznil bych význam nových kvót pro poskytovatele LPS. Hlavní město Praha zodpovídá v obvodu své působnosti za zajištění zdravotní péče včetně lékařské pohotovostní služby, nabídka odpovídajícího bydlení má fungovat jako motivace pro lékaře a zdravotnický personál sloužit pohotovosti – jak známo, v této oblasti jsou kapacity stále nedostatečné. Nájemní smlouvy budou uzavřeny s lékařem nebo zdravotní sestrou, kteří se na službách LPS podílí v rozsahu alespoň 300 hodin za kalendářní rok, a to nad rámec činností vykonávaných v hlavním pracovním poměru,“ uvedl předkladatel schváleného návrhu, radní Radek Lacko.