„Při debatě jednotlivých členů jsem si uvědomil, jak jsou dopady onemocnění COVID-19 různorodé nejen v jednotlivých zemích, ale také v různých regionech. Pardubický kraj, ale i celou Českou republiku postihla krize v porovnání s jinými regiony relativně méně. Evropský výbor regionů bude vzhledem k této situaci navrhovat změny svých politických priorit na období 2020-2025. Za mne je důležité solidárně pomoci těm částem Evropy, které při pandemii dostaly největší zásah, ale zároveň neopustit dlouhodobé cíle Evropské unie, kterými je vyrovnávání regionálních rozdílů. Neměl by se tedy zásadně snižovat objem prostředků na rozvoj dopravní infrastruktury, obnovu významných kulturních památek či na podporu digitální ekonomiky,“ uvedl Roman Línek.
Ten za klíčové považuje německé předsednictví v Evropské unii v letošním druhém pololetí, během kterého se musí všechny tyto záležitosti uzavřít. „Pro Českou republiku je to nyní zřejmě poslední období, kdy budeme moct čerpat evropské prostředky na tyto tvrdé projekty,“ dodal Línek.
Další zasedání Evropského výboru regionů budou takzvaně hybridní, to znamená, že jeho členové budou podle možností buď osobně přítomni, nebo se připojí prostřednictvím videokonference.