Každý občan má dnes podle tohoto zákona povinnost podílet se obraně země. Naším návrhem chceme do platné úpravy včlenit také právo občanů podílet na zajišťování bezpečnosti České republiky, a to i s vlastní zbraní, legálně drženou.
Zaznamenal jsem hlasy nepochopení této legislativní iniciativy, jejímž cílem je posílení bezpečnosti České republiky. Podle nejradikálnějších bychom měli prosazovat princip postavený pouze a jen na složkách státu. Přitom víme, že policisté, natož vojáci, nemohou být všude, nemá smysl vypisovat průběh teroristických útoků v Evropě z posledních měsíců.
Pravice i v minulých letech slibovala modré z nebe a přitom zejména za ministra financí Kalouska nehoráznými škrty zcela zdevastovala rozpočty bezpečnostních sborů. Skutečná svoboda a zajištění bezpečnosti obyvatel je nezajímala. Až sociální demokracie čtvrtstoletí od Sametové revoluce prosadila zrušení reliktu z dob komunismu – kompetenci vlády odzbrojit obyvatelstvo v případě vyhlášení války. Opravdu demokratická vláda důvěřující svým občanům a podporující jejich vlastenectví takovou pravomoc nepotřebuje!
Návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti České republiky na tuto snahu navazuje. Stejně tak na tradiční principy sociální demokracie, stačí připomenout manifest Věrni zůstaneme a velkou demonstraci bezmála půl milionu lidí na podporu květnové mobilizace v Praze 5. června 1938, pořádanou v rámci oslav 60. výročí založení strany. Významnou roli v rámci domácího odboje přitom sehrála Masarykova dělnická, dnes Masarykova demokratická akademie (MDA). Sociální demokraté bojovali za svou vlast, dosvědčují to jména obětí nacistické a komunistické represe na pomnících. A budou bojovat dál.
Roman Váňa