Omezení počtu zákazníků na plochu je přijatelné, pouze pokud se za stejných podmínek otevřou i nyní zavřené maloobchody. Lidé se rozmělní a přestanou nakupovat boty v Lidlu. Je nutné ukončit diskriminaci českých obchodů a narušení podnikatelského prostředí ve prospěch nadnárodních korporací.
Přichází doba předvánočních nákupů, zásadní období pro všechny české obchodníky. Místo toho, aby vláda hledala řešení, jak zachránit tento základ české ekonomiky, tak v televizích běží ukázky, jak lidé jezdí nakupovat do zahraničí nebo nakupují v přeplněných nadnárodních řetězcích, které prodávají téměř vše – nejen základní povolený sortiment. Otevření maloobchodů jistě má svá epidemiologická rizika, na druhou stranu zase jiná rizika snižuje. Například snížení šíření covid-19 rozmělněním počtu zákazníků v supermarketech, kde se lidé pohybují volně a mohou se klidně všichni shlukovat v jedné části obchodu, případně sníží rizika tvořících se front před obchody.
Je nutné zachránit český maloobchod v předvánočním období a ukončit jeho diskriminace, jak ve své stížnosti Ústavnímu soudu požaduje i skupina senátorů pod vedením pirátského senátora Lukáše Wagenknechta. Podle informací jedné sítě prodejen oblečení je standardně v této době návštěvnost obchodů kolem devatenácti lidí za hodinu.
Čím déle se bude otevření odkládat, tím více pak hrozí riziko většího shluknutí nakupujících a nastartování třetí vlny. Proto se mi jeví, že vyřešit diskriminaci českých obchodů je výhodné nejen z epidemiologického, ale i z ekonomického hlediska, kdy je nutné zachránit českou ekonomiku od jejího kolapsu.
Teprve v neděli 29. listopadu oznámila vláda, že od čtvrtka 3. prosince sníží stupeň protiepidemického systém (PES) na úroveň 3, který umožní otevření maloobchodů. Z mého pohledu je nutné upravit systém PES tak, aby nedocházelo k diskriminaci českých maloobchodů ani ve vyšším stupni, pokud bychom se opět do daného stupně v budoucnu vrátili.