Hradní kancelář příliš dlouho váhala a teď znovu porušuje zákon v dalším případě.
Od podání žádosti o informace o platech do jejich poskytnutí uběhl přibližně rok, tedy téměř 365 dní. Zákonná lhůta činí 15 dní. Kancléř se navíc ke zveřejnění odhodlal až poté, co se o jeho protiprávním postupu začalo diskutovat v Poslanecké sněmovně.
Zákon o svobodném přístupu k informacím porušil nejen v tomto případě. Do dnešního dne jeho kancelář nezveřejnila výroční zprávu o poskytování informací za loňský rok, kterou měla povinnost zveřejnit nejpozději 1. března letošního roku.
Svérázný přístup k dodržování zákonů kancléři Mynářovi určitě neprospěje ani v řízení o udělení bezpečnostní prověrky, které se v jeho případě táhne už několik let (kancléř Mynář podal svou žádost už v prosinci 2013). Prověrka na stupeň přísně tajné by přitom měla být podle zákona udělena (nebo také neudělena) do devíti měsíců od podání žádosti, v přibližně devadesáti procentech případů NBÚ stihne řízení ukončit během sedmi měsíců.
Prodloužení devítiměsíční lhůty je podle zákona možné (ovšem jen dvakrát), vždy je ale třeba jej písemně odůvodnit. Kancléř Mynář by tak měl mít v rukou přinejmenším jedno sdělení zdůvodňující, proč se jeho řízení tak neobvyklým způsobem protahuje. Je ve veřejném zájmu, aby kancléř Mynář tyto důvody sdělil.
Věra Kovářová, poslankyně klubu TOP 09 a Starostové