„Absence prověrky kancléře vylučuje z jednání vlády, Bezpečnostní rady státu nebo zasedání Evropské unie či Severoatlantické aliance. On však zároveň kontroluje práci podřízených, kteří pracují s informacemi, které on nesmí znát, což je naprosto absurdní. Je nejbližší spolupracovník prezidenta republiky a dnes jsme svědky, že se účastní jednání s nejvyššími světovými státníky, zatímco velvyslanec čeká za dveřmi. Takový člověk by měl disponovat bezpečnostní prověrkou,“ řekla předkladatelka návrhu Věra Kovářová.
Předešlý návrh zaváděl stupeň přísně tajné, což byl pro některé argument pro zamítnutí novely. Proto nyní Starostové a nezávislí navrhují nižší stupeň a delší dobu, po kterou je možnost prověrku získat.
„Po diskuzi na ústavněprávním výboru jsme nakonec došli k úpravě, která zavádí snížení stupně bezpečnostní prověrky z přísně tajné na tajné. My se domníváme, že je především zásadní, aby kancléř prezidenta vůbec bezpečnostní prověrkou disponoval. Pokud toho docílíme snížením požadavků v rámci úpravy, tak je to dobře. Není totiž na co čekat,“ uvedla poslankyně hnutí STAN.
Požadavek na bezpečnostní prověrku kancléře získal neprávem označení Lex Mynář, ale tato úprava má za cíl v první řadě předcházet komplikacím do budoucna.
„Není to reakcí na činy a kroky současného kancléře prezidenta. Ten má svých hříchů nespočet a většinu by ani držení bezpečnostní prověrky nevyřešilo. Nicméně takový člověk by ji pravděpodobně ani nezískal a já mám pocit, že úřad prezidenta republiky si do budoucna zaslouží v pozici kancléře osobu, která bude působit důvěryhodně a jednat primárně v nejlepším zájmu naší země,“ dodala Věra Kovářová.