Do Příbrami zamířili v pátek delegace hornických měst a obcí z celé Evropy. Konaly se zde totiž aktivity při příležitosti 16. Evropského dne horníků a hutníků a 20. setkání hornických měst a obcí.
„Vážíme si hornických tradic hrdé královské Příbrami, a proto jsme toto setkání podpořili i finančně. Jsme hrdí i na naše Hornické muzeum, které při této příležitosti otevřelo kulturně-vzdělávací centrum v historickém objektu někdejších dílen a garáží. Uzavřela se tak etapa dlouhá více než 3 roky, která začala na konci roku 2012 vyjednáváním o odkupu pozemků a dílen od společnosti Diamo,“ podpořil setkání na místě radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek, který si vyzkoušel i rýžování zlata.
Příbram oslavami skutečně žila. Setkání bylo zahájeno již v pátek, kdy proběhl i první průvod městem směrem k dolu Marie, tzv. čepobití. Kulturní program doplňovaly hornické kapely, ale i příbramský Big Band nebo ZZ Krop či ProVokace.
V sobotu vyšel druhý průvod ze Svaté Hory na náměstí TGM, kde proběhla hornická ceremonie a kde až do večera zde zněly různé hudební skupiny. Obdobný program byl i na náměstí J A. Alise, tam mohli návštěvníci slyšet příbramskou filharmonii i rožmitálskou venkovanku nebo Kabát Revival Plzeň. Podobně pestrý program proběhl i na Dolu Marie.
Z Náměstí J. A. Alise odstartoval odpoledne také třetí hornický průvod, který se zastavil před dolem Vojtěch a pokračoval k dolu Anna, kde proběhlo zmiňované slavnostní zpřístupnění kulturně-vzdělávacího centra a slavnostní předání hornického praporu Sdružení evropských hornických a hutnických spolků (VEBH).
Hornické muzeum při této příležitosti připravilo i další program - historická řemesla – spolek Danar seznámí návštěvníky s podobou písařské dílny, s prací bednáře, kováře a hrnčíře; krejčovskou dílnu přiblíží etnoložka Hornického muzea Příbram, Český klub zlatokopů umožnil zase návštěvníkům narýžovat si trochu zlata.
Program pokračoval i v neděli.
Akce je součástí celoročních oslav, při kterých si královské horní město Příbram připomene 800. výročí existence první písemné zmínky z roku 1216.