V Muzeu českého krasu v Berouně byla ve středu 10. září zahájena výstava „Berounští hrnčíři z pohledu archeologie“.
„Berounsko má hodně dlouhou historii a hrnčířské řemeslo zde má dlouholetou tradici. Když jsem v úžase stále před rokem na místě archeologického výzkumu v Hrnčířské ulici, těšil jsem se na prezentaci nálezů. Teď mohou nejen občané Berouna sdílet první výsledky, aby obohatili pohled na své kořeny,“ představil výstavu radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se vernisáže zúčastnil.
V roce 2013 byl prováděn archeologický výzkum v místech parkovacího domu U Koně, archeologové tam odhalili hrnčířskou dílnu a postupně zdokumentovaly pece, jímky na zrání hlíny a mnoho forem na výrobu kachlů i výrobků samotných. Na výstavě je možné vidět různé vzorky výrobků, kachlí i dokumentaci přímo z výzkumu.
Podle písemných pramenů se na Berounsku vyrábělo keramické zboží ceněné i na dvoře krále Matyáše na Pražském hradě už na přelomu 16. a 17. století.
Tradici připomínají i oblíbené Hrnčířské trhy, které odstartují ve městě sobotu 13. září, v rámci Dnů evropského dědictví. Mimo trhů čeká na návštěvníky i hudební vystoupení domácích a zahraničních interpretů, závody dračích lodí, výstavy a zpřístupněné památky.