Ing. Zdeněk Štefek

zastupitel Středočeského kraje za Stačilo!
  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.06.2015 8:40:58

Jan Hus – osobnost napříč staletími

Jan Hus – osobnost napříč staletími

V Muzeu T. G. Masaryka v Lánech se ve středu 24. června konala konference „Hus – osobnost napříč staletími“.

V Muzeu T. G. Masaryka v Lánech se ve středu 24. června konala konference „Hus – osobnost napříč staletími“. Slavnostního zahájení se zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„Připomínáme si letos významné výročí upálení Mistra Jana Husa a já jsem rád, že se do širokých aktivit zapojil i Středočeský kraj. Doufám, že tato i konference, konaná v prostorách věnovaných 1. československému prezidentovi, který z Mistrova odkazu hodně čerpal, přispěje k tomu, aby se další myšlenky Jana Husa začaly po 600 letech naplňovat v reálném životě,“ otevřel konferenci radní Štefek.

Akci pořádal Státní okresní archiv Rakovník, Muzeum T. G. M. Rakovník, Rabasova galerie Rakovník, Státní hrad Krakovec a obec Lány.

V bohatém programu vystoupila za Masarykův ústav a Archiv AV ČR Marie Neudorflová s příspěvkem „T. G. Masaryk, Jan Hus a filozofie českých dějin“. Radovan Lovčí s nakladatelství Fraus doplnil pohled o Husa a odkaz reformace v životě a díle A. G. Masarykové.

Jiří Roháček z Ústavu dějin umění AV ČR se zaměřil na jinou oblast působení Jana Husa – na kulturně konfesní kontext českých nápisů před Janem Husem a po něm.

Velký ohlas vyvolal příspěvek historika Jana Krško ze Státního okresního archivu Rakovník, příspěvek „Mýtus Husova života na Krakovci“ otevřel otázku, zda Jan Hus vůbec na Krakovci někdy působil, když o tom nejsou žádné historické prameny.

„Dočkali jsme se však i dalšího překvapení, křtu knihy tohoto historika. Kniha „Pět životů Jana Husa na Krakovci“ zachycuje zrod a vývoj husovské tradice na Krakovci a právě Husův pobyt na hradě výrazně zpochybňuje, spíše dokládá, že mistr Jan odešel do Kostnice z Prahy,“ popsal knihu, kterou finančně pomohl vydat (a nyní ji i pokřtil) poslanec Josef Šenfeld, radní Štefek.

Viktor Pohanka ze Státního okresního archivu v Kutné Hoře navázal tématem „Jindřich Lefl z Lažan. Husův ochránce nebo Zikmundův služebník?“ a Ondřej Mandzák z Národního archivu se zabýval církevní správou na Rakovnicku v předhusitské době.

Přehled pomníků a oslav Mistra Jana Husa poskytl Jiří Pokorný z Všeodborového archivu ČMKOS a blok dokončil opět Jan Krško příspěvkem o zrodu a vývoji husovské tradice na Krakovci.

V programu nechyběly ani zahájení výstavy Krakovec ve výtvarných dílech a informace o soše Jana Husa na Krakovci, kterou financoval Středočeský kraj nebo prezentace publikace Vladimíra Bystrického Západní Čechy v husitských válkách.

Další blok konference byl ve znamení návštěvy hradu Krakovec, kde po prohlídce hradů zazněly příspěvky Milena Hauserové z Fakulty architektury ČVUT o specifickém bydlení na hradě Krakovec a Evy Volfové z NPÚ „100 let oprav a záchrany Krakovce“.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama