V areálu Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem bylo o velikonočním prodlouženém víkendu narváno. Tradiční výstava „Jaro na vsi“ obohacená doprovodným programem lákala celé rodiny.
„V interiérech sedmi chalup jsou scény ze života našich předků, znázorňující různé staré zvyky a obyčeje, vztahující se k jarnímu období, od masopustu, šplochanu po svátek Jana Křtitele. Na dalších místech probíhá ukázka tradičního lidového umění. Velikonoční pondělí, kdy jsem do muzea zavítal, bylo navíc doplněno o svěcení kapličky, která byla postavena v rámci rozšíření skanzenu. Jsem rád, že se nové objekty již začínají plnit expozicí, kovárna je také již funkční,“ sdělil radní pro oblast kultury a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Výstava začíná v chalupě z Chvalovic masopustem. Kromě zabíjačky a maškar se tu připomíná i krajová zábava „šplochan“. Druhá chalupa představuje čtyřicetidenní předvelikonoční období se šesti postními nedělemi, s vynášením smrtky, chozením s lítem a přípravami na „Pašijový týden“. Tomu se věnuje „staročeská chalupa“ s expozicí lidového výtvarného umění. Velikonoce tu vrcholí Božím hodem a hlavně velikonočním pondělím, spojeným s pomlázkou. K pomlázce patří i velká výstava kraslic a velikonočních dekorací, umístěná do všech výstavních prostor bednárny. Ve velkém výstavním sále v bednárně je po celou sezónu atraktivní výstava lidových krojů ze středního Polabí, připravená z vlastních textilních sbírek. V dolní části muzea výstava pokračuje svatovojtěšskou poutí v chalupě z Dymokur, zábavami při slavnostech májů, připomínkou májových pobožností v chalupě z Kovanic a končí v chalupě z Pojed svátkem sv. Jana Křtitele, spojeným s lidovým léčitelstvím.
Po dobu konání jarní výstavy jsou o všech víkendech předváděny různé aktivity, spojené s jarním zvykoslovím (zdobení vajec, perníčků, pletení pomlázek atd.).
Tradiční výstava „Jaro na vsi“, zahrnující celý areál skanzenu, začala už v sobotu 12. března 2016 a pokračuje až do 17. dubna.