V listopadu se chystá v Nové budově Národního muzea mezinárodní kolokvium “Literární paměť ve Středních Čechách“, které pořádá Matice česká ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví-Metodickým centrem pro knižní kulturu a literární muzea, Středočeská vědecká knihovna v Kladně, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Středočeský kraj.
„Na červnové přípravné schůzce jsme potvrdili všestranný zájem o akci a stanovili si hrubý nástin programu a tematické bloky konference. Zároveň jsme diskutovali o nedílné součásti kolokvia – o exkurzích po literárních muzeích a dalších místech středních Čech. Nyní již známe i přednášející jednotlivých příspěvků,“ shrnul přípravy ranní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.
Mezinárodní kolokvium se bude konat 11. a 12. listopadu. Nabízí určitou platformu pracovníkům státní správy a kulturních institucí, badatelům a dalším zájemcům o literární minulost středních Čech k diskusi v několika okruzích.
První dva okruhy jsou zaměřeny na osobnosti a místa literární paměti ve středních Čechách a jejich funkce v národním a regionálním kontextu a dále v nadnárodní perspektivě.
Další okruhy jsou zaměřeny na koncepty literární paměti a paměťových institucí a také na péči o literární paměť středních Čech včera a dnes (státní a kulturní instituce, věda, soukromé iniciativy) a její souvislosti.
Zajímavý bude nepochybně i okruh „Nová média a paměť literatury“.
Kolokvium si klade za cíl propojit perspektivy současného bádání a muzejnictví a regionální péče o literární paměť na úrovni institucí a jednotlivců a diskutovat mimořádné, příkladné počiny v uvedené oblasti, možnosti jejich další podpory a naopak problémy, které péči o literární paměť ve středních Čechách komplikují. Zvláště by přitom měla v nadnárodní perspektivě kriticky upozornit na spíše konvenční, omezeně efektivní podporu literární paměti středních Čech a představit na konkrétních jevech eventuální nové cesty, jak problematiku uchopit.