Ve čtvrtek 25. září se radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek účastnil kontrolního dne na faře v Dolní Krupé, která v současnosti prochází rekonstrukcí.
„Faru koupil v roce 2012 od Biskupství litoměřického Středočeský kraj a svěřil jí do péče Muzeu Mladoboleslavska. V dalším roce uvolnil prostředky na odstranění jejího havarijního stavu a nyní již je rekonstrukce v plném proudu. Jsem rád, že po stabilizaci objektu a střechy budeme moci plánovat další opravy a i zahájit práce na expozici tak, aby co nejdříve sloužila veřejnosti.“ řekl radní Štefek.
Na kontrolním dnu se sešel s ředitelem Muzea Mladoboleslavska Luďkem Benešem, starostou obce Dolní Krupá Lukášem Nedvědem, zástupcem TDI i zhotovitele, aby se podrobně seznámil se stavem oprav.
Roubená barokní fara z roku 1785 a související objekty by měly sloužit jako prostor pro expozici o životě na venkovské faře, jako turistické infocentrum a kulturní centrum obce.
Fara je patrovou stavbou s mansardovou střechou krytou dřevěným šindelem. Celý areál fary, kostela a zvonice i socha sv. Jana Nepomuckého je památkově chráněn.
Obec Dolní Krupá samotná má dlouhou historii. Původní osada, později německy zvaná Krupai patřila k nejstarším osídleným místům ve zdejším kraji. Z roku 1283 lze nalézt zmínku o chrámu sv. Václava, kostelu bezdězském a o zřízení samostatné fary v roce 1293. Fara však pak pravděpodobně zanikla při husitských bouřích. Další zmínky o samostatné faře jsou až z roku 1767 z pera zdejšího rodáka Jana Peschela.
Ke kostelu se hřbitovem a faře patří i zvonice nad návsí, původně gotická stavba byla vypálena za husitských válek. Po přestavbě v roce 1751 získala zděné přízemí, zatímco patro bylo sroubeno ze dřeva.