V pondělí 23. listopadu pořádala Středočeská vědecká knihovna seminář „Elektronické služby knihoven.“ Účastníky přišel pozdravit i radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.
„Téma semináře je velmi zajímavé – pokud moderní a pestré elektronické služby přivedou ke knihám více čtenářů, je i účelné. Středočeský kraj podporuje rozšiřování elektronických služeb Středočeské vědecké knihovny v rámci provozních prostředků i v rámci investic – letos bylo již dokončeno skenovací pracoviště, které umožňuje zdigitalizovat a zpřístupnit kroniky, knihy a další dokumenty veřejnosti, připravujeme též nový depozitář pro knihovnu, který přinese i další možnosti elektronických služeb,“ uvedl radní Štefek.
Workshop byl zaměřen na využití webů, elektronických zdrojů, elektronických katalogů, knihovních systémů pro knihovny a veřejnost. Témata byla vybrána ze stejnojmenné celostátní konference, která se konala ve Zlíně.
V prvním bloku byly představeny regionální databáze Středočeské knihovny v Kladně, které obsahují regionální literaturu a faktografické databáze regionálních osobností, památek a místopisu. Zapojením speciálního modulu do systému se podařilo obohatit záznamy o obrázkové galerie, zvukové dokumenty, videa a textové dokumenty.
Elektronickou knihovnu časopisů představila Petra Štastná z Národní knihovny. Zahrnuty jsou v ní nejen časopisy dostupné na základě předplatného, ale i odborné časopisy volně dostupné.
Dále byl představen nástupce knihovního systému Clavius – systém Tritius, který nabízí komplexní služby pro knihovny a otevřený knihovní systém KOHA, jehož prezentace byla zaměřena na cirkulaci dokumentů, katalogizaci a akvizici.
Nechyběla témata elektronických knih, související téma „Knihovna jako vydavatel e-knih“, informace o portálu knihovny.cz i o nástroji pro hledání podobných knížek na stránkách www.tisicknih.cz.