Ing. Zdeněk Štefek

zastupitel Středočeského kraje za Stačilo!
  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.11.2015 6:21:20

Schválena Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu ve Středočeském kra

Schválena Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu ve Středočeském kra

Rada kraje schválila 16. listopadu Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu ve Středočeském kraji na období 2015 – 2018.

Rada kraje schválila 16. listopadu Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu ve Středočeském kraji na období 2015 – 2018.

„Projevy tradiční lidové kultury jsou součástí života našeho kraje. Lidové obřady, obyčeje, zvyky, hudba a tanec, lidová slovesnost, lidová řemeslná a lidová umělecká výroba, rozličné technologické postupy a dovednosti se utvářely celá staletí. Mnoho těchto projevů není ve Středočeském kraji doposud dostatečně zdokumentováno a řadě z těchto kulturních tradic a hodnot hrozí zánik. Naše koncepce si v souladu s usnesením vlády klade za cíl stanovit konkrétní opatření a povinnosti, doporučení, které by měly být realizovány prostřednictvím stávajících institucí tak, aby se tradiční lidová kultura nejen zdokumentovala a uchovala pro příští generace, ale aby se i více podpořila,“ popsal záměr radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Kulturní dědictví je důležitou součástí materiálního a duchovního bohatství České republiky, je zdrojem kulturní rozmanitosti, vzdělanosti, utváří základ kulturní identity obyvatel této země. Přispívá také výrazně k rozvoji ekonomiky České republiky, přičemž tradiční lidová kultura tvoří jeho nedílnou součást.

Důležitost lidové kultury je stanovena i mezinárodními úmluvami. Stěžejním dokumentem mezinárodního významu je „Doporučení k ochraně tradiční a lidové kultury“ schválené na 25. zasedání Generální konference UNESCO v roce 1989 a následně přijetí „Akčního plánu na ochranu a rozvoj nehmotného kulturního dědictví“
na celosvětovém shromáždění ve Washingtonu v roce 1999. V roce 2003 byla přijata na 32. zasedání Generální konference UNESCO „Úmluva o zachování nemateriálního kulturního dědictví“, na jejíž přípravě se podílela i Česká republika, která se smluvní stranou Úmluvy stala v roce 2009. 

Zájem na ochraně, péči a podpoře projevů lidové kultury na celostátní úrovni byl deklarován již ve strategickém dokumentu „Strategie účinnější státní podpory kultury“, která byla v aktualizované verzi schválena usnesením vlády 10. 1. 2001 a také v rámci „Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice“, která byla přijata vládou 11. 6. 2003. K aktualizaci dokumentu došlo na základě usnesení vlády České republiky č. 11 ze dne 5. 1. 2011 ve formě „Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice na léta 2011 až 2015“. Jejím základním cílem je podpořit uchování dosud existujících projevů tradiční lidové kultury a předat je příštím generacím.

Ve Středočeském kraji má tradiční lidovou kulturu v gesci Regionální muzeum v Kolíně, pod kterým se nachází Regionální odborné pracoviště péče o tradiční lidovou kulturu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama