Rada kraje na svém zasedání 24. listopadu schválila záměr a realizaci první etapy „Dostavby skanzenu lidových staveb v Kouřimi.“
Dostavba skanzenu v Kouřimi se ukázala jako vhodný závěrečný projekt končících evropských fondů, měla by být kofinancována z uspořených a nedočerpaných prostředků alokovaných v Regionálním operačním programu.
„Předmětem první etapy dostavby skanzenu v Kouřimi je doplnění areálu o usedlost Šperkovnu ze Strašic, chalupu z Masojed včetně stodoly, výměnek z Krchleb, statek z Týřovic a špýchar Kornatice. V rámci projektu bude přemístěna i stodola ze Želejova. Dále budou realizovány menší prvky socha Sv. Jana Nepomuckého u mlýna z Tismic, Mariánský sloup z Konárovic, socha sv. Donat. Součástí projektu budou i nezbytné investice do vodovodu, kanalizace, vegetačních a krajinářských úprav, komunikací, zpevněných ploch, oplocení, strojovny a slaboproudu. První etapa bude stát necelých 50 milionů Kč bez DPH.“ popsal záměr radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Realizace první etapy by měla proběhnout do konce roku 2015, Rada kraje hned schválila vyhlášení veřejné zakázky na realizaci projektu.
Skanzen byl založen v roce 1972 a byl určen především pro památky ze zátopové oblasti přehradní nádrže Želivka. Do muzea byly postupně převáženy památky z celé republiky. Jediný skanzen v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech od 17. do 19. století, obsahuje zatím devět větších obytných a hospodářských objektů z oblasti středních, východních a severních Čech, které doplňuje několik drobnějších památek.
Jeho dalšímu rozvoji bránila po roce 1990 dlouhá léta restituční spory. Ty byly vyřešeny dohodou mezi krajem a restituenty až v roce 2012. Od té doby se pracuje na rozvoji celého prostoru směrem ke koncepční proměně na „Muzeum české vesnice“. Památky lidové architektury budou postupně doplňovány do logických celků z jednotlivých regionů.
První část proměny skanzenu měla být realizována taktéž z evropských fondů. Vítěz soutěže však před převzetím staveniště v září 2014 odstoupil od smlouvy. Finančně i časově redukovaná varianta dostavby však znamená opět zelenou dalšímu rozvoji celého areálu.
„Jak vyplývá i z názvu projektu, touto realizací rozvoj skanzenu nekončí. Pro další etapy plánujeme využití nových evropských fondů. Zároveň udržujeme i dosavadní stavby, na poslední Radě jsme schválili 1 milion korun pro nezbytné opravy právě ve skanzenu v Kouřimi,“ dodal Štefek.
Středočeský region reprezentují stavby z Kouřimska, Posázaví a Čáslavska. Směrem na jih pak areál má zaplnit lidová architektura z východních Čech. Na východě celého areálu pak bude prostor pro severní Čechy.