Ve čtvrtek 21. května byl v Praze na Vyšehradě zahájen pochod „Po stopách kněze Petra z Prahy do Orvieta 2015. Akce, která získala i záštitu hejtmana Středočeského kraje a podporu z Fondu hejtmana, se v úseku Žampach – Vensov zúčastnil v pátek i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
„Tento turistický a poznávací pochod protíná i řadu obcí a měst Středočeského kraje, přes trasu Točná, Dolní Břežany, Libeř, Jílové u Prahy, Žampach, Kamenný Přívoz, Lešany, Netvořice, Soběšovice, Tloskov, Neveklov, Křečovice, Osečany, Sedlčany pak pokračuje přes Jihočeský kraj, Rakousko až do cílové Itálie. Jeho součástí je doprovodný program zaměřený na historii a kulturu, do kterého se za pomoci jednotlivých obcí zapojují mimo stálých účastníků i další lidé,“ sdělil radní Štefek.
Myšlenka připomenout si cestu kněze Petra z Prahy do Říma v roce 1263, na základě které se slaví svátek Corpus Domini, vznikla v roce 2000, kdy byla Praha „ Evropským městem kultury “. Svátek Corpus Domini je duchovní, kulturní a společenskou událostí, jejímž vrcholem je kulturní a sportovní večer (6. 6. 2015) na náměstí v Orvietu před hlavní katedrálou. Vyvrcholením svátku je následný velkolepý průvod městem (7. 6. 2015), který na televizních obrazovkách sleduje celá Itálie. Nedílnou částí těchto oslav se stává i doručení poselství z míst, kudy probíhá štafeta. Poselství je předáváno v rámci slavnostního sobotního večera do rukou starosty města Orvieta a účastníci akce se zúčastňují i nedělního průvodu.
Česká část cesty má ukázat význam Českých zemí, význam osobností spjatých s Českými zeměmi v průběhu historie minulých 750 let a rozšířit tak podporu myšlenek historických evropských vzájemností. Na rozdíl od minulých ročníků byla pro rok 2015 zvolena místo běžecké formy klasická pouť, někde, především v posledních etapách v Itálii bude vzhledem k tradici kombinována s běžeckou štafetou.
„Význam má i zapojení škol do jednotlivých etap pochodu, jak jsem tomu byl svědkem v Kamenném Přívozu i ve Vensově. V programu je totiž i prostor pro připomínání Goetha, Kafky nebo Máchy, kteří symbolicky štafetu provázejí, jelikož jsou taktéž spojeny s cestami do Itálie,“ dodal radní Štefek.