Od srpna 2013 probíhá v Berouně na místě budoucího parkovacího domu U Koně záchranný archeologický výzkum, který provádí Ústav archeologické památkové péče středních Čech (ÚAPP). Na místo, na kterém byly zjištěny základové konstrukce několika domů z 15. – 17. století, sklepy původního hotelu a kanalizační stoka směřující do Berounky, se přijel spolu s ředitelkou ÚAPP Irenou Benkovou podívat i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
„Archeologové při výzkumu odhalili i výrobní okrsek hrnčířů. Odkryty byly 3 několikafázové pece. Jedná se o hrnčířské pece, které byly používány po polovině 16. století. Unikátní jsou svou konstrukcí (kombinace cihlové vnitřní a kamenné vnější obvodové konstrukce) a stavem dochování (v Čechách podobný nález zatím není znám). Sloužily k výrobě keramických nádob i kachlů, jak potvrzují nálezy forem na výrobu kachlů i výrobní zmetky.“ popsala nález ředitelka Benková.
„Nálezy pecí na tzv. Hrnčířském předměstí z této doby jsou vskutku ojedinělé a i v Evropě výjimečné. Čas nás bohužel tlačí k ukončení archeologického výzkumu a my neznáme a ani nemáme metodu, jak pece v celku přenést, takže se budou muset asi důkladně zanalyzovat a rozebrat. Mohly by své budoucí místo nalézt i v připravovaném projektu města na Muzeum berounské keramiky.“ doplnil radní Štefek.
Hrnčířská výroba byla v Berouně nejslavnější v 16. a 17. století, tradice žije ve městě dodnes – kromě zmiňovaného projektu na muzeum keramiky probíhají ve městě pravidelně i hrnčířské trhy.