Od 1. do 3. října se v kulturním centru Svoboda v Chebu uskutečnila již XXV. konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Konferenci, která se konala pod názvem „Veřejný prostor v historických městech“ navštívil za Asociaci krajů České republiky i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
„Body konference jsou nesmírně zajímavým tématem nejen pro města, ale i pro kraje, rád se tedy podělím o závěry i s ostatními kolegy v krajích. Přeji, aby konference byla přínosem a přispěla k dalšímu zatraktivnění našich obcí a měst pro domácí obyvatele i pro návštěvníky,“ uvedl radní Štefek.
Obsahem konference byla totiž řada příspěvků, která ke spolupráci a provázanosti řešení obcí, měst a krajů přímo vybízela, ať již se to týkalo cyklistické dopravy v historických městech, pěších zón, problematiky parkování nebo přímo možnostmi samospráv na hledání řešení. Že vzorovým modelem se stalo právě hostitelské město Cheb, na jehož případě byly návrhy ilustrovány, je zřejmé.
Chebu se týkala i další témata – archeologie ve znamení rekonstrukce města nebo umění ve veřejném prostoru historického centra, které představilo i chebské dvorky, obrazy nebo práce studentů AMU.
Páteční program pokračoval tématem Kultura věda v kulisách historického města, které pojednávalo i o „vědě před radnicí“ v podání místního gymnázia nebo vánočních trzích. Akcentováno bylo též používání tradičních materiálů na autentičnost prostředí.
Nechybělo ani téma krajinných výstav, včetně konkrétního příkladu z Chebu – připravované výstavy „Tóny přírody 2016“.
Na program se dostala i záchrana panského sídla Nový Dvůr ve Spálené ulici a prezentace vzniku kuchařek zdejšího regionu.
Samostatný blok byl vyhrazen zástavbám proluk v historických centrech, ve kterém se vyřádili architekti i jejich studenti.
Účastníci konference měli zajištěný i bohatý doprovodný program – společenský večer v KC Svoboda, prohlídku Krajinky a levého břehu Ohře, divadlo a výlet za lidovou architekturou Chebska a na poutní místo Maria Loreto ve Starém Hroznatově.