Pět neprofesionálních, dobrovolných knihovnic, které odborná porota vybrala za jejich přínos při zvelebování obecní knihovny, nadšení, obětavost a podporu společenského života v obci, převzalo ve čtvrtek 8. října v sídle Středočeské vědecké knihovny v Kladně z rukou radního pro oblast kultury a památkové péče Zdeňka Štefka titul Středočeský Kramerius 2015.
„Je to ocenění jejich obětavé práce, která má skutečně význam. Pomáhá obyvatelům i těch nejmenších obcí nalézt cestu k literatuře a z obecních knihoven vytváří v podstatě něco jako komunitní centrum obce. Vážím si toho, kolik času a úsilí pro své spoluobčany dobrovolně obětují,“ konstatoval radní Štefek.
Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně Jiřího Miky má každoroční udílení ocenění především symbolický význam. „Smyslem soutěže je vlastně poděkování lidem, kteří dobře dělají svou práci, která je jejich koníčkem, a jejich práce je mnohdy nedoceněná. A je to zároveň i motivace pro ostatní dobrovolné knihovníky a knihovnice, aby se i oni pokusili udělat z malé knihovny kulturní centrum obce. Zároveň tím chceme motivovat i vedení obcí, aby své knihovny podpořila,“ podotkl.
Aspiranty titulu Středočeský Kramerius do soutěže nominuje vždy městská knihovna pověřeného regionu – tedy v Benešově, Mladé Boleslavi, Kutné Hoře a Příbrami – a Středočeská vědecká knihovna v Kladně. Proto je tedy v každém roce oceněno pět knihovníků či knihovnic. Nominace schvaluje Komise pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje a následně také Rada Středočeského kraje.
Letošními vítězi tedy jsou: Lucie Vrtalová, Obecní knihovna Chocerady (pověřený region Benešov), Pavla Staňková, Obecní knihovna Mutějovice (Kladno), Dagmar Strbíková, Místní lidová knihovna Miskovice (Kutná Hora), Hana Jandovská, Knihovna Zdiby (Mladá Boleslav) a Ivana Dvořáková, Obecní knihovna v Dublovicích (Příbram).
Tolik oficiální zpráva kraje. K tomu lze dodat, že vítěze schválila Rada kraje 29. září. Vítěze potvrdila i Komise pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje.
V soutěži se hodnotí přístup do knihovny pro seniory a handicapované, otevírací doba a podpora obce, znalost a odbornost knihovníka, jeho zájem o sebevzdělávání, spolupráce se školami, motivační programy pro čtenáře, webové stránky, počet vypůjčených knih, velikost a přírůstek knižního fondu, vzhled knihovny, vývoj počtu čtenářů nebo počet akcí. Finanční odměna pro každého oceněného knihovníka činí 4 000 korun.