Radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek navštívil v pátek 18. března pobočku Hornického muzea Příbram ve městě Nový Knín.
„Hlavním cílem mé návštěvy byla velikonoční výstava, která probíhá až do 25. března, ale se zájmem jsem si prohlédl i stálou expozici muzea. Královské zlatohorní město Nový Knín má totiž návštěvníkům opravdu co nabídnout – krásnou okolní krajinu nedaleko Prahy i zajímavou expozici o těžbě a zpracování zlata, historii města nebo i osudech přistěhovalců z italského Ledra,“ připomněl radní Štefek.
Velikonoční výstava ukazuje rukodělné a zvykoslovné činnosti Nového Knína, zájemci si mohou dokonce řadu výrobků zakoupit nebo si i vyzkoušet vlastní výrobu.
Muzeum se nachází v historické budově tzv. Mincovny z 15. století na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde kdysi sídlil perkmistrovský úřad. Expozice přibližují historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku od nejstarších dob až do 20. století, dějiny města, místní řemesla a průmysl či historii mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí. V muzeu je také informační středisko, které nabízí propagační materiály celého regionu Brdy – Vltava.
V okolí Nového Knína jsou pro turisty k dispozici naučné stezky s geologicko-hornickou tematikou. Provázejí po stopách důlní činnosti, které jsou patrné dodnes, zejména na katastrech obcí Čelina, Chramiště, Kozí Hory, Libčice, Mokrsko a dalších.
Nový Knín má bohatou historii sahající až do mladší doby kamenné. Místo lákalo svými ložisky zlata. První písemná zmínka pochází z roku 1186 - toho roku zde byla na knížecím přemyslovském dvorci uzavřena smlouva, známá jako "Knínský smír", o opětovném připojení Moravy k Čechám v nedílný celek, což připomíná v muzeu i jeden z nejcennějších exponátů muzea - tzv. vikinský náramek.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE