„V rámci plánovaného projektu by došlo k rozšíření stávajícího areálu muzea o 5 nových objektů lidové architektury z oblasti středního Polabí. Součástí zakázky jsou i další úpravy celého areálu.“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
Ve skanzenu by měla nově stát kopie funkční kovárny z Jíkve, kopie kapličky původně stojící na přerovské návsi, památkově chráněná chalupa s podsíní z Oskořínku, zrekonstruovaná pilířová stodola a zrekonstruovaná celoroubená stodola.
Realizovány budou ještě drobné stavby: hnojiště, sušárna ovoce, vahadlová studna, chlívky, kůlny, včelín, vnitřní oplocení vymezujících dvory usedlostí, dále terénní úpravy kolem objektů - kamenné či cihlové zápraží, úpravy trávníků a předzahrádek - včetně přístupových komunikací k novým objektům a opravy stávajících v duchu bezbariérových přístupů v rámci celého areálu.
Součástí projektu jsou i nové vitríny a informační panely, a to jak do nových, tak i stávajících objektů. Počítá se též modernizací způsobu nasvícení včetně automatického zapínání a vypínání. K zvýšení atraktivnosti skanzenu přispěje i interaktivní zvukový a obrazový panel s návaznou mobilní aplikací - průvodcem a webem skanzenu. V rámci areálu vznikne vnitřní informační navigační systém, který bude samostatné návštěvníky směřovat k jednotlivým objektům v rámci prohlídkových tras.
Výstavba těchto objektů doplní stávající objekty v areálu Polabského národopisného muzea Přerov nad Labem a dotvoří zamýšlený ráz modelové polabské návsi v areálu skanzenu. Nově realizované prostory umožní jednak prezentaci a deponování bohatých národopisných sbírek Polabského muzea. Vzniknou prostory vhodné pro předvádění lidových řemesel při pořádaných akcích, či při doprovodných programech národopisných výstav.
Dostavba v hodnotě necelých 10 milionů Kč bez DPH by měla být realizována za pomoci evropských fondů, žádost do Regionálního operačního programu byla podána v řádném termínu.