Ing. Zdeněk Štefek

zastupitel Středočeského kraje za Stačilo!
  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.07.2016 9:48:45

Z 23. zastupitelstva Středočeského kraje

Z 23. zastupitelstva Středočeského kraje

28. června se konalo předprázdninové zastupitelstvo Středočeského kraje.

28. června se konalo předprázdninové zastupitelstvo Středočeského kraje. Bodů mělo rozhodně ale dost, a protože se již rozbíhají volební kampaně, byla bouřlivá i diskuse.

Na začátku bylo přítomno 52 zastupitelů. Po standardních procesních bodech se schválil program, do kterého byly zařazeny i některé body, o nichž bude psáno dále. ODS chtěla zařadit téma vyřazení části Pražského okruhu spojující D1 a D11 (stavby 511) ze seznamu prioritních staveb. TOP09 navrhla zařadit bod o financování sociálních služeb na období leden-březen. S. Milata navrhl projednat stanovisko zastupitelstva ke zničení vlajky prezidenta republiky. Program byl o tyto body doplněn.

Projednávaly se finanční záležitosti – účetní uzávěrka kraje za rok 2015 a závěrečný účet. Výsledek hospodaření za rok 2015 byl ve výši 1,232 miliard Kč, přezkoumání hospodaření je bez závažných pochybení (dostali jsme se z kategorie C do B). Zastupitel Skopeček dodal, že kraj dostal více peněz ze sdílených daní růstem ekonomiky i změnou RUD, měl více investovat, zejména do školství a silnic. Kritizoval dělení zakázek při právních službách – kraj ale nyní soutěží rámcovou smlouvu na právní služby. Zastupitel Michalik kritizoval neschopnost kraje řídit projekty a realizovat je, také nezveřejňování zakázek malého rozsahu na profilu. Zastupitel Macháček se trefoval také do veřejných zakázek malého rozsahu (dle směrnice do 0,5 mil. lze jednomu dodavateli bez výběrového řízení, do 2 mil (resp. 6 mil pro stavební práce) se musí oslovit 3 dodavatelé) a do zdravotnictví, že se dotuje velkou částkou – měla by se řešit i úhradová vyhláška na ministerstvu nebo soudem. Na dotazy členové Rady odpověděli.

Pak bylo po diskusi schváleno navýšení rozpočtu 2016 o prostředky ze sdílených daní ve výši 250 milionů Kč, o rozdělení těchto prostředků zejména na dopravu, zdravotnictví, životní prostředí aj. jsou další materiály.

Schváleny byly žádosti o prominutí úhrady odvodu a penále u grantů OPVK a příspěvky obcím v rámci Fondu hejtmana i poskytnutí mimořádného daru Asociaci krajů 200 tisíc Kč na právní služby. 190 tisíc bylo dáno Obci legionářské.

Schválen byl pravidelný aktualizovaný zásobník projektů i doplněný plán investic, do kterého přibyly i nové investice v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb i regionálního rozvoje.

Zapojili jsme také vrácené prostředky do příjmů rozpočtu, jedná se o vratky 263 tisíc Kč z vyúčtování záloh na Multifunkční turistické centrum a Inline park Bezděz a dále 1,7 mil. Kč ze záloh na akci II/334 Kouřim atd. Schváleno bylo odůvodnění k veřejné zakázce „snížení energetické náročnosti budov SOŠIS a SOU Kolín“.

Neschválili jsme prominutí části dluhu Pražské Mezinárodní managerské školy, který vznikl kvůli nedostatkům v rámci programů OPVK.

Z dopravy se projednávala petice za zrušení navrhovaného propojení Pražského okruhu přes komunikace Černokostelecká a Říčanská u obce Pacov a za změnu přeložky II/101. Splnění požadavků petentů by mohlo znamenat ale přepracování Zásad územního rozvoje a eliminovalo možnost využít evropské zdroje na financování. Hejtman byl pověřen jednáním s Prahou.

Mnichovo Hradiště obdrželo 1,5 milionu Kč jako dotaci na rekonstrukci Přestavlcké ulice, což tvoří 50% ceny rekonstrukce. Schválili jsme dodatek zřizovacích listin KSUS, která bude zajišťovat i údržbu areálu Vrchbělá.

Po polední pauze následovaly majetkové body, kterých se ujal radní Hubený. 15 bezúplatných nabytí pozemků, 3 budoucí bezúplatné nabytí, 1 revokace bezúplatného nabytí, 9 bezúplatných převodů, 10 budoucích bezúplatných převodů, 20 úplatných nabytí, 6 úplatných převodů majetku, 10 vzájemných darování a směn, 11 dalších majetkových operací (neprošlo vypořádání rekonstrukce silnice Žebrák – Hořovice).

Z oblasti školství jsme schválili poskytnutí 2 milionů Kč Nadačnímu fondu pro fotbalovou mládež a 150 tisíc pro ZŠ a MŠ Mladá Boleslav na Mezinárodní florbalový turnaj. Pak se řešilo spolufinancování 9 zateplovacích projektů škol. Byl i přijat dar od Českého olympijského výboru 5,9 milionu Kč, který bude rozdělen na sport. A také nezbytné změn zřizovacích listin.

Z životního prostředí bylo rozděleno 25 milionů Kč z přebytku a dalších 70 milionů Kč na akce vodohospodářské infrastruktury, zejména na vodovody a kanalizace, opozice kritizovala netransparentnost výběru, náměstek Semerád ale vysvětloval, že jsou podpořeny projekty, které získaly dotaci z ministerských dotací a tudíž je potřebné je dofinancovat. Podíl obyvatel napojených v kraji na vodovod je 85,4% a podíl obyvatel napojených na kanalizaci je 70,3%.

Schválena byla dotace 10 milionů na Ekologické centrum Orlov, které by mělo být dalším střediskem environmentální výchovy v kraji. Podpořila se žádost o mimořádnou dotaci na kofinancování sanace nezabezpečené skládky v Novém Jáchymově ve výši max. 5,5 mil Kč, obdobnou žádost ve výši 8,9 mil. Kč na sanaci areálu Strojobal Kouřim-Molitorov a 10,2 mil. Zásmukám na sanaci bývalé skládky Vlčí důl. Zastupitelstvo nepodpořilo žádosti o sanace obce Mořina, Doubravčice a Černošice (neodpovídá podmínkám havarijního fondu nebo nejsou veškeré podklady).

Podpořili jsme žádost o propachtování kanalizace Cerhenic stávajícímu provozovateli VAK Nymburk.

Nesouhlasili jsme také s realizací studie proveditelnosti záměru na vybudování retenční protipovodňové nádrže Křivoklát.

Z oblasti zdravotnictví se projednávala dopracovaná a Výborem pro zdravotnictví projednaná Strategie rozvoje zdravotnictví 2014-2020, která je nutná pro čerpání evropských dotací, opozice kritizovala 2 miliony za zpracování a úroveň materiálu, Strategie byla schválena.

Podpořeno bylo navýšení základního kapitálu nemocnice Kladno o 86,2 mil. Kč, která nahrazuje za vlády ODS prodaný GARC a Beroun. Schválili jsme i investiční dotaci pro Benešov na oplocení včetně kamerového systému (6,5 mil. Kč) a na obnovu lůžek (3,5 mil. Kč). Oblastní nemocnice Příbram dostala 25 milionů na vybavení porodnice, bude hrazeno z odloženého financování v letech 2017 – 2018. A také řada investičních dotací pro nemocnice, které byly již zahrnuty v plánu investic.

Podpořen byl převod investičních dotací nevyčerpaných v roce 2015 i investiční dotace na výtah pro oddělení gynekologicko-porodnické v Benešově ve výši 1,9 mil. Kč.

Z oblasti sociálních věcí bylo vyhlášeno mimořádné dotační řízení pro poskytovatele sociálních služeb, dostali jsme totiž další prostředky z Ministerstva. Aktualizován byl Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb i síť sociálních služeb.

Prominuli jsme pokutu za porušení rozpočtové kázně Fondu ohrožených dětí i dalším institucím. Ukončili jsme smlouvu s Oporou, která již ukončila službu a čerpala peníze neprávem. V dalších materiálech se postoupilo v procesech slučování poskytovatelů soc. služeb Centra u Bartoloměje a Domov Barbora v Kutné Hoře a také Nalžovickým zámkem a KROKEM a schválili se další dodatky k veřejnoprávním smlouvám, převody majetků a změny zřizovacích listin.

Středočeskému inovačnímu centru jsme darovali vybavení kanceláře za 334 tis. Kč a dotaci neinvestiční ve výši 13 mil. Kč, také jsme upravili smlouvu o partnerství. Podpořeny byly individuální dotace na školy, školky obci Zaječov (2 mil Kč), Nový Jáchymov (4 mil Kč), Mníšku pod Brdy (1 mil Kč), Pyšely (2,9 mil Kč), sportovnímu klubu LTC Kolín (1 mil Kč) a na rekonstrukci lesního divadla v Řevnicích 0,5 mil. Kč.

Podpořena byla i žádost obce Mnichovice, která byla omylem z FROMu vyřazena, dostala 5,3 mil. Kč i dotace 600 tis Kč pro KČT na značení pěších a cyklistických tras. Podporu nezískala žádost Dolních Břežan  na dotaci na dostavbu ZŠ, žádost byla vyřazena z FROMu kvůli administrativním nedostatkům a nyní již kraj nemá zdroje.

FROMu byl věnován i další materiál, obce Ondřejov as Libodřice dostaly souhlas se změnou dotace z investiční na neinvestiční. Schválili jsme též záměr poskytnout dotace obcím dotčených zrušením vojenského újezdu, která vyžaduje změnu územního plánu.

Aktualizován byl program rozvoje cestovního ruchu. Kraj se zapojil jako přidružený partner i do projektu Udržitelné řízení metropolitních regionů (SUMMER). Zastupitelé dostali též zprávu o uplatňování Zásad územního rozvoje kraje. Schválena byla i dotace pro Kutnou Horu na sportovní halu 12 mil Kč a na sportovní halu do Hořovic 20 mil Kč. Středočeské inovační centrum dostalo také další dotaci na činnost ve výši 12 mil Kč.

Z oblasti kultury byly schváleny veřejnoprávní smlouvy na pořádání soutěže Stavba roku Středočeského kraje a na Soundtrack festival v Poděbradech.

Podpořili jsme též společné prohlášení k financování regionální politiky EU po roce 2020 iniciované Rakouskem i memorandum o porozumění za účelem otevření Kanceláře kraje v Sichuanu.

V různém byli schváleni i přísedící Krajského soudu, podána informace o zveřejňování smluv nad 50.000 Kč v registru smluv a na úřední desce kraje od 1. 7. 2016. Hodnotili jsme činnost Výboru pro dopravu i činnost Rady kraje.

Podpořili jsme snahu nalézt řešení financování neziskovek na počátku roku v oblasti sociálních služeb, protože prostředky dostávají až v dubnu.

Diskutovali jsme i o vyřazení části pražského okruhu D1-D11 ze seznamu prioritních staveb, s tím nesouhlasíme a pověřili jsme hejtmana jednáním.

Neschválili jsme stanovisko, že odsuzujeme zničení vlajky prezidenta republiky skupinou Ztohoven.

 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama