Až do 21. srpna je možné v zámku ve Vlašimi vidět výstavu Fotolej.
„Výstava ukazuje asambláže, fotografie a obrazy tří místních umělců, najdete tu ponurná zákoutí s lucernami i obrazy zářící všemi barvami,“ představil výstavu radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek po své návštěvě Podblanického muzea, které má své stálé expoziční a galerijní prostory právě v zámeckých prostorách.
Výstava z děl českých umělců, kteří tvoří v oblasti filmu a reklamy, zahrnuje fotografie Pravoslava Flaka a Václava S. Sadílka a obrazy Martina Kitzbergera a byla zahájena 2. srpna.
Od července je možné rovněž navštívit až do 28. srpna prodejní výstavu obrazů Anny Roškotové, ta je umístěna v expozici Zrcadlo minulosti a je součástí prohlídkového okruhu.
A prázdninový čas je možné si zpestřit i výstavou Lidová kultura Benešovska, která je až do začátku září umístěna v Domě přírody v Krasovicích, ČSOP Vlašim. Výstava ukazuje život na podblanických vesnicích od konce 18. století do vzniku republiky. Obrazové panely vznikly jako součást velké výstavy, pořádané Muzeem Podblanicka v březnu až květnu 2016 v zámku Vlašim. U fotografií roubených staveb vynikají snímky ze 40. let 20. století. Nechybí mezi nimi osmiboké stodoly, které byly dlouho charakteristické pro Voticko i Vlašimsko. Přiblížíte si pořadí zemědělských prací i místní tradice Velikonoc jako největšího svátku v roce. Oděvy typické v jednotlivých částech Podblanicka rekonstruoval ve svých kresbách A. Melichar. Ty byly spolu s kresbami lidové architektury V. Chalupy a F. Nováka vystaveny již na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895.
18. září pak muzeum připomene čtyři ženy Karla IV. – v hudebně-literárním pásmu s divadelními prvky budou hrát Jan Potměšíl v roli Karla IV., Jitka Nerudová v rolích žen Blanky z Valois, Anny Svídnické, Anny Falcké, Alžběty Pomořanské.