V sobotu 25. října proběhly na zámku v Nižboře oslavy keltského svátku Samhain. Oslav keltského Nového roku se zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.
„Naše informační centrum keltské kultury v zámku si připomíná keltské svátky pravidelně a akce jsou hojně navštěvovány, lidé si mohou totiž prohlédnout i expozici o životě Keltů a nyní i výstavu k 20 letem Ústavu archeologické a památkové péče. Až tady se navíc mnozí dozvědí, že na protějším kopci se nacházelo keltské opidum Stradonice,“ komentoval akci radní Štefek.
Do světa Keltů přenesli účastníky řemeslníci a bojovníci z Vousova kmene, hudbou je doprovodily kapely Isara, Dick O´Brass a studentská kapela Dé Domhnaigh, tanec předvedla taneční skupina Gall-Tír.
Spousta aktivit patřila i mladším - šerm, puzzle, archeologická dílna, hojně obletovaný byl též sokolník a doslova v obležení byly i stánky s tradičními řemesly, kde se daly koupit i košíky, dřevěné hračky, skleněné figurky, různé šperky a i sladkosti a další pochutiny.
Svátek byl zakončen zapálením očistných ohňů a ohňovou show v podání Orbis de Ignis.
Samhain byl pro Kelty jeden z nejvýznačnějších svátků a slavil se na závěr letního období, jímž začínala zimní část roku a keltský nový rok. V předvečer svátku, poslední říjnovou noc se dle keltských představ vydávali mrtví mezi živé - na dvanáct hodin přestala existovat hranice mezi záhrobím a světem živých. Mrtví předkové se uctívali jídlem a pitím. Při Samhainu byly zhášeny ohně v domech na znamení ukončení roku, pak byly znovu slavnostně zapáleny z posvátného ohniště na znamení nového počátku. Hodně se uklízelo, vylévala se špinavá voda, poslední snopy z pole se ukládaly pod stůl, pojídala se jablka a ořechová jádra ořechů. Po nástupu křesťanství zvyky Samhainu rozloženy do svátku Všech svatých, Dušiček, Památky zesnulých, Vánoc.