Vzniká tím další Kocourkov, se kterými se teď budou potýkat nejen školáci, ale také každý, kdo vyrazí na pivo nebo sklenku vína či burčáku do mnoha vinných sklepů u nás na Slovácku. Před sklepem bez roušky, při vstupu do sklepa v roušce, u stolu s rouškou, když budu „konzumovat“ tak bez roušky, když půjdu na WC tak s rouškou atd., atd.
Vzniká tím nejen další zmatek, ale především rozčarování u většiny národa, protože taková v podstatě děravá opatření nebudou ani z laického pohledu schopna výrazněji zabránit šíření koronaviru. A k tomuto názoru se přiklání i řada lékařů a dalších odborníků.
V tomto ohledu vnímám rozhodnutí ministerstva zdravotnictví bohužel jako pouhou snahu posílit atmosféru strachu mezi občany naší země na straně jedné a za zbytečné omezování svobody každého z nás na straně druhé. Obzvláště za situace, když jsme od vládních představitelů slyšeli v posledních měsících opakovaná ujištění, že k žádným celoplošným opatřením již vláda přistupovat nebude, a že případná ohniska nákazy se budou řešit pouze v daném regionu zpřísňováním opatření v konkrétní, zasažené lokalitě.
Mnohokrát jsme mimo jiné i v Senátu atakovali vládu, aby připravila jasný krizový plán pro boj s koronavirem. Bohužel vláda promarnila čtyři měsíce času. Zavedla sice okresní semafor, ale při zavádění preventivních opatření se jím přesto sama neřídila. Navíc se nezlepšila předvídatelnost vládních opatření. V pondělí vláda oznámila povinnost nošení roušek jen ve vnitřních prostorách a provozovatelé restaurací i jejich zákazníci si oddechli, že se jich toto nařízení tentokrát týkat nebude. Jejich radost však vydržela jen dva dny, protože ve středu bylo všechno jinak a do rouškové povinnosti spadla také všechna stravovací zařízení.
Jde o neschopnost? Nebo je to záměr? Těžko soudit.