„Je skvělé, že titul Vesnice roku po dlouhé době opět získali Jihočeši. Konkurence v soutěži je velká, zvláště ze strany moravských obcí. Všem Řepickým srdečně gratulujeme, neboť obec netvoří jen pěkná náves nebo zachovalé památky, ale především její obyvatelé, kteří udržují život v obci,“ potvrdil vysokou hodnotu ocenění předseda hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch, který je starostou Kovářova, jenž ocenění Vesnice roku získala před osmi lety. Vesnicí roku ČR se z jihočeských obcí stal v roce 1997 také Svatý Jan nad Malší.
Jihočeši 2012 si cení venkovského rázu Jihočeského kraje a podpora života na venkově je jedním z jejich cílů. Jihočeský kraj je totiž v rámci republiky specifický právě svým charakterem. Je rozlehlý, ale málo zalidněný, s nejnižší hustotou obyvatel v celé republice, navíc historicky spojený se zemědělstvím, lesnictvím a rybníkářstvím. Z více než 600 tisíc obyvatel kraje žije čtvrtina v krajské metropoli, Českých Budějovicích, a jejím blízkém okolí, ale zbytek je rozptýlen do stovek měst, městeček a vesnic. Celkem jsou v kraji 623 samosprávné obce, z nichž ty nejmenší čítají pouhých několik desítek obyvatel.
„Jižní Čechy mají silný venkovský ráz, který je činí tím, čím jsou – kouzelným a příjemným koutem České republiky, s čistou přírodou a malebnou krajinou. Toho si velmi ceníme a chceme tento ráz našeho regionu udržet. K tomu je však potřeba udržet život na venkově. Součástí našeho komplexního programu pro celé jižní Čechy je proto i podpora venkova. Chceme rovnoměrný rozvoj kraje, aby investice nešly pouze do několika vyvolených oblastí. Přehodnotíme grantový systém kraje, který zjednodušíme, aby byl přístupnější i pro menší obce bez úředního aparátu, a grant na podporu rozvoje venkova finančně posílíme. Budeme také podporovat venkovské instituce, kolem nichž se soustředí společenský život obcí – kulturní domy, základní i mateřské školy, nejrůznější zájmové spolky,“ uvedl kandidát na hejtmana Luboš Průša.