ZA PRVÉ. Zodpovědnost za vznik současné koalice jednoznačně nese hejtman Jiří Zimola, který k ní od počátku směřoval a povolební vyjednávání s ostatními stranami pro něj byla jen hledáním záminek, proč nakonec „musel“ skončit s v koalici komunisty.
ZA DRUHÉ. Pokud má být seznam viníků rozšiřován, je třeba ukázat právě na ODS. Pokud něco blokuje pozitivní změny v jihočeské krajské politice, tak je to právě neoficiální spolupráce ČSSD, KSČM a ODS. ČSSD a ODS spolu ku vzájemnému prospěchu v letech 2008-2012 vládly za asistence KSČM, která držela kontrolní pozice a rozhodně jim pohodlné vládnutí za patřičné prebendy nerušila. Po volbách v roce 2012 si ODS a KSČM jenom role prohodily. Jaké postranní zájmy a tajné dohody stojí za touto rošádou, se jen můžeme domýšlet.
Každopádně bylo za každou cenu bráněno tomu, aby jakoukoliv důležitou pozici získal někdo z Jihočechů 2012, KDU-ČSL nebo TOP 09/STAN, tedy stran, které se před volbami jasně vymezily proti velkokoaličnímu stylu vládnutí, jištěném KSČM, a prokorupčnímu prostředí, které povedený trojlístek nechal v jižních Čechách vybujet.
Aktuální vyjádření Regionální rady ODS jenom potvrzuje, že v krajských volbách a po nich naše „trojdohoda“ stála především proti bloku ČSSD-KSČM-ODS, které spojuje více než společná historie z minulého volebního období.
ZA TŘETÍ. Jihočeská ODS by se nad sebou konečně měla zamyslet a více si všímat svých vnitřních problémů, než projevovat přehnanou péči o ostatní a vinit je ze svých neúspěchů. Právě ODS vnesla nejen do jihočeské politiky takové nepřijatelné principy, že přispěla ke ztrátě důvěry občanů v demokratickou politiku jako takovou, z čehož samozřejmě těží antisystémové strany, tedy především KSČM.
A za to, že v Jihočeském kraji, tradičně pravicovém, ztratila ODS v krajském zastupitelstvu v roce 2008 nejprve 8 mandátů z 27 a v roce 2012 klesla z 19 na pouhých 8, si může jedině sama. To není nepřízeň osudu, či doby. Tomu se říká promrhat důvěru občanů, totálně selhat. A v takovém případě je třeba hledat chyby u sebe, ne u ostatních.