Po úvodních vzpomínkách na spontánní otevření hranic v roce 1989 tehdejšími účastníky zazněly v bloku „Od mrtvé hranice do živé oblasti“ informace o společném rozvoji a přeshraniční spolupráci od otevření hranice před 30 lety. Hejtman Šimek ve svém vystoupení uvedl, že Železná opona uměle a násilně rozdělila to, co zde bylo po staletí propojeno – společné osudy, historické zkušenosti, kulturní kořeny, a dokonce rodinné vztahy.
„Nyní jsou ale sousedé opět sousedy. Po znovuotevření hranice jsou vztahy jižní Moravy a Dolního Rakouska nejintenzivnějšími mezinárodními vztahy, které má Jihomoravský kraj se všemi svými sousedy,“ zdůraznil Bohumil Šimek a připomněl konkrétní aktivity, kterými se naplňuje smlouva o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem podepsaná krátce po obnovení krajské samosprávy na začátku tisíciletí.
V rámci programu v Hardeggu a na hraničním přechodu proběhla hudební vystoupení školáků a místních hudebních souborů, uskutečnily se výstavy fotografií, autorská četba. Na slavnostní akt na česko-rakouské hranici navázal městský festival. Hudební doprovod akce obstaraly dechovka Dubňanka a kapela Grenzlandkapelle z Hardeggu.