Hejtman Šimek zdůraznil skutečnost, že Jihomoravský kraj a Brno jsou v rámci České republiky právem označováni za lídry v rozvoji metropolitní spolupráce. „Těší mne, že jihomoravská metropole i okolní města a obce mají trvalý zájem o spolupráci. Je to záruka toho dlouhodobého partnerství. Je správné, že se daří stále více uskutečňovat společné projekty kraje, města Brna a obcí a měst Brněnské metropolitní oblasti. Jde o zásadní předpoklad rozvoje této významné části jižní Moravy,“ konstatoval hejtman Šimek.
V říjnu minulého roku nejvyšší političtí představitelé Brna, Jihomoravského kraje, Kuřimi, Rosic, Slavkova u Brna, Šlapanic a Židlochovic společně podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci v rámci Brněnské metropolitní oblasti (BMO), které navázalo na původní memorandum z roku 2014. Jeho součástí jsou konkrétní témata, která má smysl řešit společně na metropolitní úrovni - např. protipovodňová ochrana a revitalizační opatření nebo společnou koordinaci rezidenční a komerční výstavby v BMO.
Na konferenci a na navazujících panelových diskusích přítomní hovořili nejen o základních bariérách, které brání intenzivnější spolupráci v kontextu územního rozvoje, ale i o budoucnosti jejího rozvoje po roce 2020. Zásadní prostor v jednání dostala problematika integrovaných územních investic (Integrated Territorial Investments, ITI), které jsou novým územním nástrojem Evropské komise. ITI v ČR slouží k řešení vybraných metropolitních problémů vyžadujících integrovaný přístup – tedy jak koncentraci aktivit, tak koncentraci zdrojů při shodě partnerů v území, aby byl výsledný efekt podpořených intervencí co největší.
Brněnská metropolitní oblast je organický funkční celek zahrnující město Brno a jeho přirozené zázemí. Tento prostor je vydefinován na základě intenzivních denních vazeb (dojížďka, dostupnost). V České republice je vymezeno celkem sedm metropolitních oblastí, resp. aglomerací, a to pro účely nástroje integrovaných územních investic.