31.05.2010 18:31:00
Ex-ministr Pospíšil se ukázal jako právní amatér
Ministryně spravedlnosti se ohrazuje proti slovům Jiřího Pospíšila.
"Pobuřuje mne, že člověk, který se vydává za právního experta, prohlašuje tak drzé nepravdy, kterými popírá práci nejen mou, ale i desítek lidí. Za dobu mého působení se pracovalo na zákonech již započatých, vládních zákonech, vyhláškách, návrzích právních předpisů, podkladech k návrhům, které byly ve sněmovně i na přípravě nových zákonů. Těchto právních předpisů bylo na padesát. Kdo je skutečný expert, ten jistě dokáže ocenit množství práce vytvořené za pouhý rok," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Mezi nejvýznamnější přijaté zákony, které bylo potřeba uvést v život, patří nový trestní zákoník, a s ním související nový alternativní trest domácího vězení a novela občanského soudního řádu. Mezi nejvýznamnějšími nově připravovanými zákony zmiňme návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob nebo návrh věcného záměru nového zákona o soudních znalcích a tlumočnících.
Pokračování v práci na zákonech
Přibližme však, vedle uvedení trestního zákoníku do praxe, stejně jako novely OSŘ, některé další: Ve druhé polovině roku 2009 nabyla účinnosti sankční novela exekučního řádu, která nově vytváří nástroje k dohledu ministerstva spravedlnosti nad činností Exekutorské komory ČR, v listopadu pak střednědobá novela exekučního řádu zrychlující postup exekučního řízení a přispívající k obřemenění soudů a novela zákona o advokacii.
Práce na vládních nařízeních
V souvislosti s novým trestním zákoníkem byla na přelomu roku rovněž přijata a následně nabyla účinnosti jednotlivá vládní nařízení stanovující, co se považuje za jedy a jaké je množství větší než malé u omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících a jedů; co se považuje za nakažlivé lidské či zvířecí nemoci; co se považuje za doping a které rostliny nebo houby obsahují omamnou nebo psychotropní látku a jaké je jejich množství větší než malé.
Práce na vyhláškách
K nejvýznamnějším vyhláškám, nabývajících účinnost v době působení ministryně Daniely Kovářové ve funkci, patří vyhláška upravující odměny notářů a správců dědictví, vyhláška o centrální evidenci exekucí, vyhláška o kontrole trestu domácího vězení, vyhláška stanovující denní sazbu připadající na náklady spojené s výkonem trestu domácího vězení či vyhláška o obsahu a dalších náležitostech zkoušek insolvenčních správců.
Práce na nových zákonech
Ministerstvo v tomto období dále pracovalo například na novele zákona o soudních poplatcích, návrhu zákona o mediaci v netrestních věcech či novele zákona o insolvenčních správcích.
Pracuje se také na nových zákonech, kterými jsou například návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, návrh věcného záměru zákona o znalcích a tlumočnících, novela občanského soudního řádu, návrh zákona o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech, novela občanského zákoníku, novela obchodního zákoníku, novela zákona o rozhodčím řízení či rekodifikace trestního řádu.
"Pokud někdo napadá práci mou i ministerstva spravedlnosti v době mého působení, musím se důrazně ohradit. Vyřešili jsme vzniklé problémy s datovými schránkami, poradili jsme si s novelou OSŘ, připravili jsme zavedení nového trestního zákoníku do praxe, osobně jsem vyvinula maximální úsilí, aby mohl být zaveden nový alternativní trest domácí vězení. Se vším jsme se vyrovnali se ctí, přestože těch pomyslných kostlivců bylo po předchozím vedení ve skříních opravdu dost," doplnila Daniela Kovářová.
Jitka Zinke, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout