„Těší mě, že jsme dnes jednohlasně schválili myšlenku pomoci Banské Štiavnici, kterou minulý měsíc zasáhl rozsáhlý požár přímo v historickém centru. Obnovu sedmi vyhořelých památkově chráněných budov podpoříme čtyřmi miliony korun. Částka není úplně symbolická. Je naopak adekvátní tomu, jak jsme před dvěma roky podpořili vesnice na jižní Moravě, které poničilo tornádo. Nyní jsme částku zdvojnásobili, protože si uvědomujeme, že se jedná o kulturní památky nevyčíslitelné hodnoty. Nachází se v památkové zóně Světového dědictví UNESCO, kam byly navíc zapsány přesně před 30 lety,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora v oblasti kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare).
„Schválený finanční dar považuji za rozumné a adekvátní řešení. Dáváme tím najevo nejen solidaritu s poničeným městem požárem, ale i zájem o osud historického a kulturního dědictví Banské Štiavnice, která je podobně jako Praha zapsaná na seznamu UNESCO. Neměli bychom být lhostejní k tomu, co se děje v sousedních zemích. I my býváme za jakoukoliv pomoc v případě podobných katastrof vděční,“ doplňuje primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
Rozsáhlý požár zachvátil historické centrum Banské Štiavnice v sobotu 18. března. Vzplálo sedm historických budov na náměstí Svaté Trojice, Radničnom náměstí a Hornej Ružovej ulici. Oheň vznikl v historické budově, kde sídlí turistická atrakce, a později se rozšířil na budovu Slovenského baňského archivu, základní umělecké školy, budovu takzvaného Berggerichtu, ve kterém sídlí Mineralogická expozice Slovenského báňského muzea společně s informačním centrem, restaurací a kulturním centrem Eleuzína, a dále také na budovu ve vlastnictví soukromé osoby. Shořely střechy pěti národních kulturních památek. Na historických objektech byly poškozeny zejména střechy a krovy, ale také i celá patra domů s vzácnými dřevěnými malovanými renesančními stropy. Výše škod se odhaduje na desítky milionů eur. Jedná se o nejničivější požár v moderní historii města.
V tomto historickém městě ve středním Slovensku je množství výstavných staveb. Historická část města, která je městskou památkovou rezervací, je od prosince 1993 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Hlavní město Praha s Banskou Štiavnicou již v minulosti spolupracovalo zejména v oblasti památkové péče na poli sdílení specifických zkušeností památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO v rámci odborných konferencí.