Poslanecká sněmovna ČR na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, tzv. zákona o TOPO (sněmovní tisk 304), v rámci kterého také odsouhlasila pozměňovací návrh sociálnědemokratických poslanců Marie Benešové a Jana Chvojky.
Na základě tohoto návrhu se nově může právnická osoba trestní odpovědnosti zprostit, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby svým zaměstnancům, vedoucím pracovníkům nebo členům statutárního orgánu ve spáchání protiprávního činu zabránila. Podle názoru odborníků tak postačí, pokud právnická osoba prokáže, že měla např. etický kodex, kterým se měli povinnost všechny osoby v jejích strukturách řídit, a odpovědnosti se zprostí.
„Jako bývalý ministr spravedlnosti a především předkladatel zákona o TOPO jsem před takovou změnou důrazně varoval. Podle mého názoru může být schválená možnost vyvinění právnických osob v rozporu s unijním právem a České republice tak hrozí, že proti ní Evropská komise zahájí sankční řízení. Žádná z úmluv ani žádný z právních předpisů EU totiž nepředpokládá, že by se právnické osoby mohly tímto způsobem zprostit odpovědnosti.“ uvedl Jiří Pospíšil. Široká odpovědnost firem za své jednatele a zaměstnance vyplývá např. i z trestněprávní úmluvy Rady Evropy o korupci z roku 1999.
„Poslanci schválením návrhu zcela vyprázdnili zákon o TOPO a popřeli účel, pro který byl před několika lety přijímán,“ doplnil Jiří Pospíšil. Proti pozměňovacímu návrhu Marie Benešové a Jana Chvojky se již v minulosti postavila také Unie státních zástupců.