Praktické testování dosavadních technologií napříč hranicemi prokázalo jejich dobrou technickou kvalitu a zároveň pomohlo zdokonalit dosavadní přeshraniční výslechy. Projekt spolufinancovala Evropská komise.
Česká justice se do testování zapojila spolu s jedenácti zahraničními partnery, mezi kterými nechybělo například Rakousko, Polsko, Itálie či Švédsko. Díky kvalitní videokonferenční technice tak mají české soudy možnost vyslýchat svědky v civilních či trestních případech napříč hranicemi bez zbytečných nákladů na převoz dotyčných osob. „Inspirací nám může být rakouská justice, kde proběhne asi 4 tisíce videokonferenčních spojení ročně, přičemž asi 15 % z nich je přeshraničních,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Moderní spojení mezi evropskými soudy tak navazuje na projekt financovaný z Norských fondů, který dodal přihlášeným zemím potřebnou videokonferenční technologii. Ministerstvo spravedlnosti instalovalo 143 videokonferenčních zařízení, které umístilo ve více než stovce míst napříč celou justicí. Od července, kdy se tato technika používá, se resortu podařilo značně snížit náklady na ozbrojené eskorty.
Roční projekt, kterého se pod vedením rakouského ministerstva spravedlnosti účastnilo 15 partnerů (Česká republika, Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Itálie, Polsko, Nizozemí, Švédsko, Litva, Velká Británie či Eurojust), završilo závěrečné jednání ve Vídni v říjnu 2016.