JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,33. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.05.2015 21:46:00

Založení firmy bude rychlejší a levnější. Spustili jsme on-line zápisy

Založení firmy bude rychlejší a levnější. Spustili jsme on-line zápisy

Ministerstvo spravedlnosti v rámci programu elektronizace justice spustilo novou aplikaci, která umožňuje notářům provádět online zápisy do obchodního rejstříku a dalších veřejných rejstříků.

Náběh aplikace v již existujícím informačním systému probíhal od začátku května a do ostrého provozu vstoupí ve všech notářských kancelářích nejpozději zítra odpoledne.

Zapojením notářů jakožto alternativy k činnosti rejstříkových soudů se celý proces zápisu do veřejných rejstříků výrazně zjednoduší, zrychlí a bude dokonce i levnější. Od 1. května je totiž v účinnosti novela snižující soudní poplatky u zápisů prováděných notáři i o několik tisíc korun.

„Se zavedením online zápisů se původně počítalo již v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku od začátku roku 2014, ministři minulých vlád však ‚pozapomněli‘ vytvořit související legislativní normy a IT řešení. Tento rest jsme napravili a od zítra již podnikatelé mohou ušetřit až tisíce korun při zápisu společnosti do rejstříku,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Za provedení zápisu si notář naúčtuje poplatek 300 korun plus DPH, za sepsání notářského zápisu, kterým se osvědčí splnění podmínek pro zápis, 1 000 Kč plus DPH. Účastníci rejstříkového řízení, kteří dají přednost zápisu u notáře, nicméně zaplatí v konečném součtu výdajů méně, protože soudní poplatky budou nižší než u rejstříkového soudu. Například poplatek za založení (první zápis) akciové společnosti činí u notáře 8 000 korun, zatímco u soudu 12 000 korun. Stejně tak vyjde levněji i založení společnosti s ručením omezeným (první zápis), kde soudní poplatek u notáře je 2 700 korun, u soudu 6 000 korun. V případě provádění změn nebo doplnění zápisu zaplatí účastník řízení u notáře 1 000 korun, u soudu 2 000 korun. Soudní poplatky za zápis do veřejných rejstříků, jež de facto představují příjmy státního rozpočtu, odvede notář rejstříkovému soudu.      

„Notářská komora nám pomohla nastavit a zprovoznit velice účinný nástroj, díky kterému bude například možné založit novou obchodní společnost výrazně jednodušeji a rychleji než doposud, navíc s nižšími náklady a bez rizik spojených s čekáním na vyřízení věci u soudu. Jestliže si zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, jenž nabyl účinnosti v rámci rekodifikace civilního práva na začátku loňského roku, kladl za cíl zkvalitnit podnikatelské prostředí v České republice, potom k faktickému naplnění tohoto legislativního přání dochází právě v těchto dnech,“ doplnil k významnému rozšíření možností pro zápis skutečností do obchodního rejstříku Robert Pelikán.

Ministr dále připomněl, že v souvislosti se zavedením možnosti provádění zápisů notáři by měla rovněž poklesnout administrativní zátěž rejstříkových soudů, což vyplývá i z vyjádření prezidenta Notářské komory ČR Radima Neubauera: „Notář na základě sepsání podkladového notářského zápisu a po zaplacení soudního poplatku provede přímo zápis do veřejného rejstříku a ihned po provedení zápisu vydá osobě výpis z veřejného rejstříku s provedenými změnami. Zároveň zašle rejstříkovému soudu v elektronické podobě písemnosti do spisu a založí příslušné listiny do sbírky listin.“

Kromě obchodního rejstříku budou moci notáři provádět přímé zápisy i do následujících veřejných rejstříků:

  • spolkového rejstříku, do kterého se zapisují zejména spolky, odborové organizace, mezinárodní odborové organizace, organizace zaměstnavatelů, mezinárodní organizace zaměstnavatelů, pobočné spolky, zahraniční spolky vyvíjející činnost na území České republiky a další;
  • nadačního rejstříku, do kterého se zapisují nadace a nadační fondy;
  • rejstříku ústavů, do kterého se zapisují ústavy;
  • rejstříku společenství vlastníků jednotek, do kterého se zapisují společenství vlastníků jednotek;
  • rejstříku obecně prospěšných společností, do kterého se zapisují obecně prospěšné společnosti.

Tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti ČR

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama